Kinek van igaza? Mindkettőjüknek!
A nyári szezon elmúltával már nincs esélyük beérni a növényen levő zöld paradicsomoknak. Fel lehet használni ezeket?
Az igazság az, hogy a zöld, vagyis éretlen paradicsom egy szolanin nevű anyagot tartalmaz, ami mérgező.
A szolanin a glikoalkaloid vegyületek csoportjába tartozó toxikus anyag. A glikoalkaloidok természetesen előfordulnak különböző zöldségekben, pl. burgonyában, paradicsomban, padlizsánban és paprikában. A különböző növényfélék különböző glikoalkaloidokat tartalmaznak, melyek humán toxicitása eltér. Biztonságos beviteli szinteket nem állapítottak meg.
A glikoalkaloidok a növények védelmét, rezisztenciáját szolgálják baktériumokkal, gombákkal, rovarokkal szemben. Fontos tudni, hogy hőkezeléssel – főzéssel, sütéssel, mikrohullámú sütéssel – nem lehet jelentősen csökkenteni a zöldségek glikoalkaloid szintjét – írja a Nébih.
A paradicsom fogyasztásakor három szabályt érdemes betartani:
- A glikoalkaloid szint az érés során csökken a paradicsomban, ezért inkább érett paradicsomokat fogyasszunk.
- Zöld paradicsomot és zöld paradicsomból készült ételeket (savanyúságokat, lekvárokat, chutney-kat) mérsékelt mennyiségben együnk.
- A paradicsomnövény zöld részei, azaz a szára, a levelei és csészelevelei stb. nem fogyaszthatók.
Viszont! Nem csak azért lehet zöld egy paradicsom, mert éretlen, létezik zöld színű paradicsom is, például az Aunt Rubys, a Cherokee Green, a Green Pineapple, a Summertime Green. Ezek amikor érettek, akkor puhák lesznek, míg éretlenül kemények – éretlenül szintén mérsékelten fogyasszuk.