Amikor két évtizede Magyarországon gyakorlatilag ismeretlennek számított az édesburgonya – más néven, a batáta – az ásotthalmi Váraljai család a 90-es évek elején Laoszból hazahozott néhány gumóval vágott bele az ismeretlenbe, írta a Délmagyarország.
Akkoriban a megkérdezett szakemberek úgy nyilatkoztak, ne is próbálkozzanak nagyban gondolkodni, mert a batáta nem fog megteremni hazánkban, ám az azóta eltelt időszak bebizonyította az ellenkezőjét. Váraljaiék családi gazdaságában ma már 5 hektáron termesztik az édesburgonyát, és nemesítésével is foglalkoznak.
Van már saját fajtájuk, az „ásotthalmi 12-est” ők nemesítették. A sárga húsú növény azért különleges, mert jobb a hozama, egy bokor alatt akár 6-7 gumó is megnő, darabonként 60–70 dekásra.
Itthon fogalom, ha kimondjuk, hogy ásotthalmi batáta, mert ez garancia a jó minőségre
– mondta a portálnak Váraljai László.
A Váraljai csalág gazdasága folyamatosan fejlődik. Vannak olyan partnereik, akik tőlük vesznek palántát, a megtermett növényt pedig fix áron visszaveszik azoktól. Évente mintegy 400 tonna batáta megy keresztül a vállalkozáson, melynek jelentős részét a közétkeztetésben értékesítik.
A homokos talajt kedvelő növény termesztésével – melyhez ideálisak az ásotthalmi földterületek – 20-25 család foglalkozik a településen, sőt négy éve az önkormányzat közmunkaprogram keretében szintén belekezdett a batáta termesztésébe, mi több: a Batáta Baráti Kör keretein belül rendszeresen kicseréli tapasztalataikat a termelők.