Kazinczy Ferenc 1759. október 27-én született – bár nem Széphalmon -, de a község jövője teljesen másképp alakult volna, ha a nyelvújító nem itt tartózkodva reformálja meg a magyar nyelvet. Az egykori Kisbányácska névre hallgató birtok a nyelvész-irodalmártól kapta új nevét, és általa vált az irodalmi élet központjává hajdanán.
Széphalom: egy dombocska, egy kis halom, ahonnan szép kilátás nyílik, csodálatos panoráma tárul elénk a Hegyközi és Zempléni hegyekre, völgyekre.
A költő nagyon szerette a virágokat, a növényeket, csodás angolkertet álmodott meg anno a széphalmi birtokára, amit aztán már nem tudott a maga teljes pompájában megvalósítani.
A Széphalom-Pannonhalma analógiája is megihlette a testvérpárt, így kigondolták, hogy a Dunántúl csodás levendulamezőjét idecsempészik Kazinczy egykori kedvenc kis birtokára, Széphalomra, hogy a település is felkerüljön hazánk levendulatérképére.
A két fiatal egy-egy díszes csomagocskát állított össze 2 levendulatővel, és kiakasztották azokat 130 családi ház kerítésére vagy ajtajára.
Néha a kevés is több, ha azt őszinte szeretettel adjuk. A széphalmi kertek eddig is csodaszépek voltak, mert az ott élők nagyon szeretik a virágokat. Itt megfelelő kezekbe kerülnek a kétéves palánták, jövőre pedig lila köntösbe öltöztetik a község kertjeit.
– mondta el az ötletgazda Raczkocki Gergely.
A községben közel 190 családi ház van, ezzel a kedves gesztussal pedig Széphalom lesz az egyik “leglevendulásabb” település, eleget téve a nevét illető kimondatlan elvárásnak is.
Kiemelt kép: Pixabay