Termesszék velem: zamatos turbolya

Mutatunk hozzá egy receptet is, a turbolyás sárgarépa levesét.
Kapcsolódó cikkek

Grosz Tamás, az országosan ismert nagykörűi hobbikertész különleges növényei közül legutóbb az azték édes növényt mutattuk be olvasóinknak. A szakember ezúttal egy gyakori, de kevésbé ismert “ízes finomságot” ajánl a kertészkedők figyelmébe.

Zamatos turbolya (Anthryscus cerefolium)

A turbolya az országban szinte bárhol megtalálható, de szinte senki nem használja. Elhanyagolt kertekben is megtalálható, de bokrok, épületek, kerítések tövében szintén tömegesen terem. Értékét és érdekes aromáját újabban ismét kezdik felfedezni.

A turbolya könnyen felismerhető. Csipke formájú, páfrányra emlékeztető, többszörösen osztott, világoszöld levele van, nyár végére enyhén vöröses bordó árnyalattal. Sajátos illata ánizsra emlékeztet, íze a petrezselyemhez hasonlítható. Egyike a francia konyha nélkülözhetetlen „fines herbes”-jeinek, általában bármilyen ételt megízesít. Kertben félárnyékba ültessük, mert leveleinek erősebb lesz a zamata.

Levelét saláták, levesek, mártások, zöldségfélék, csirke, hal és tojásételek ízesebbé tételéhez kiváló. Szárát nyersen darabokra vágva salátába kitűnő, de levesbe és raguhoz is használhatjuk.

Fotó: Pixabay

Levelének forrázata borogatás formájában az arcbőr tisztítására és rugalmasságának megőrzésére alkalmas. Teája vese, hólyag, légzőszervi és emésztőszervi megbetegedések esetében nagyon hasznos. Levele nyersen C-vitamin, karotin, vas, és magnézium-szükségletünk fedezéséhez járulhat hozzá.

Grosz Tamás egy turbolyás receptet is közkiccsé tesz, mégpedig a turbolyás sárgarépa levest.

Turbolyás sárgarépa leves

Hozzávalók

Elkészítése

A turbolya termesztésének további kulisszatitkairól és felhasználási módjairól Grosz Tamás szívesen ad tájékoztatást Facebook oldalán, vagy e-mailben a ragokamuvek@gmail.com címen.

Kiemelt kép: Grosz Tamás

Maggifű nélkül a nagyi nem főzött húslevest
Méltatlanul háttérbe szorított fűszernövény, melyet a népi gyógyászat számtalan kedvező élettani hatása miatt gyógynövényként is számon tart.