2020 januárjában még arról szóltak a híradások, hogy tizedszer telel Ásotthalmon a Matyi nevű fehér gólya, mígnem néhány nappal ezelőtt a madár téli etetéséről gondoskodó, illetve abban aktívan résztvevő Krisztin család pontosított visszaemlékezéséből kiderült, hogy a madár 2008 óta telel át hazánkban, azaz nem repül el Afrikába.
Ezáltal a 2020/2021-es tél immár a tizenharmadik volt, amikor Matyi itthon töltötte a leghidegebb hónapokat is, ezzel alighanem kiérdemelve a legrégebben itthon telelő gólya képzeletbeli címet.
A Kiskunsági Nemzeti Park még 2013-ban posztolt Facebook oldalán az Ásotthalmon áttelelő gólyáról, aki nagyon gyorsan a madárbarátok kedvence lett. A “kocsmázó gólyaként” ismertté vált Matyi természetesen nem járt sosem italboltba, tény viszsont hogy a fészke az Ásotthalom-Gátsoron lévő kocsmával szemben található, és séta közben kapták lencsevégre.
A fehér gólya valós és eddig ismert történetéről a Telelő gólyák – gólyateleltetés Facebook oldalon számoltak be a napokban.
Matyi 2008-ban egyszerűen besétált az Ásotthalom-Gátsoron élő Krisztin Mónikáék udvarába, és azóta családtaggá vált. Amikor az első évben még novemberben is ott járt-kelt, borítékolható volt, hogy ott fog telelni. Valójában nem tudni, milyen sérülés érhette, de az biztos, hogy nem jól repül, nem tudna vonulni. Ez már a 13. tél, amit ott tölt, és a fészke Mónikáék telke előtt található
– írták.
Azóta a Krisztin család gondoskodik róla nagy szeretettel és lelkesedéssel.
A 2018/2019-es télen a helyi önkormányzat örökbe fogadta a madarat,
azóta csirkenyakat biztosítanak neki. Az azt megelőző években Krisztinék egyedül finanszírozták Matyi téli etetését.
Gyakorlatilag mindent szeret, ami baromfi: megeszi a belsőségeket is. A tyúkok levágásánál is mindig kap finom falatokat, illetve a család kertészkedéskor gyűjt neki rovarokat, a csiga is nagy kedvence. Matyi Krisztinéknél az udvar lakójának számít már.
Arról nincsenek pontos adatok, hány fiókát nevelt fel Matyi és a 2016 vagy 2017 óta visszatérő párja, Matild, a szám 25-30 közötti lehet. Matild vonuló madár, többnyire március 20-a körül szokott érkezni a fészekbe, remélik idén is így történik
– fogalmaznak a Facebook oldalon.
Krisztin Mónika és családjának hálás köszönet jár önkéntes segítségéért, a madár gondozásáért. Legújabb tervük egyébként egy kerti tó létesítése, amelybe kerülnek majd halak is Matyi örömére. Ezt a tervet idén tavasszal szeretnék megvalósítani.