A banán sárga (olykor kék), a paradicsom piros, a karfiol fehér. Legalábbis mi magyarok ezt szoktuk meg, ezt látjuk a mindennapjainkban. Pedig ezeknek a gyümölcsöknek – és még sok másiknak – létezik alternatívája, ami számunkra furcsa, de más országokban teljesen megszokott.
Gondolnád, hogy van piros banán és fekete paradicsom is? Máris mutatjuk.
Fehér eper
Fehér és eper? Bizony! És nem éretlen. A Pineberry egy fehér eperfajta piros magokkal és ananászszerű ízzel. Némileg kisebb, mint az általunk ismert közönséges eper, mérete 15 és 23 mm közötti. Érett állapotban szinte teljesen fehér.
Először 2009-ben publikáltak róla Németországban „ananászeper” néven. Nem mesterségesen alkotott fajta, 2003-ban fedezték fel Európa déli részén holland termelők. Ma már bárki számára elérhető.
Fekete paradicsom
Piros és zöld paradicsomról mindannyian hallottunk már, sőt a sárga sem ismeretlen senki számára. A fekete paradicsom azonban igazi különlegességnek számít.
A kumato 10 év munkájával létrehozott, keresztezésből származó különlegesség. Egészséges antioxidánsokban igen gazdag, ráadásul nagyon finom.
A régóta elfeledett vadparadicsomból létrehozott gyümölcs héja egy véletlen genetikai mutáció miatt lett fekete. A svájci szakembereknek köszönhető kumato egyik különlegessége, hogy éretlenül is ehető.
Lila paprika
A paprika is tündökölhet a hagyományostól eltérő színben – például lilában. Az egzotikus zöldségek színei az adott fajtától függenek. Egyes fajták mély és gazdag lila színűek, mások inkább kék árnyalatúnak látszanak. A lila színt az antocianinok különleges pigmentanyagai adják.
A magas antocianin-tartalom azonban nemcsak szokatlan színt kölcsönöz a zöldségeknek, hanem magas ellenálló képességet is biztosít a hideg időjárástól. Az antocianinok elnyelik a napenergiát, és hővé alakítják át, ezáltal növelik hidegállóságukat. Ez a fő különbség a lila paprika és a hagyományos fajták között.
Az egészségre gyakorolt hatása is kiváló: a lila paprika rendszeres fogyasztása elősegíti az erek falának megerősödését.
Sárga görögdinnye
Ha görögdinnyét vásárolunk, a zöld héj alatt harsanó piros, édes gyümölcshúst várunk – ám olykor sárgát kapunk. Pánikra azonban ebben az esetben sincs okunk. A sárga belű dinnyével sem járunk rosszul, hiszen gyümölcshúsa édesebb, mint piros párjának.
A sárga húsú görögdinnye nem génmódosítással jött létre, hanem egy létező gyümölcs létező alfaja, amit már több évezreddel ezelőtt is ismertek. Sárga színe a karotinnak köszönhető. A sárga húsú dinnyében nincs likopin, ami a piros színt adná, így a karotin dominál, ami sárga színt ad.
Lila, zöld és narancssárga karfiol
Ahogy az eperről megszoktuk, hogy piros, a karfiol fehér színe is megszokottnak mondható – ám egyáltalán nem egyedülálló. Léteznek ugyanis lila, narancssárga és zöld karfiolok is. A narancssárga színű karfiol például már 1970-ben megjelent Kanadában.
Ezek a zöldségek sok-sok éves nemesítő munka eredményei. Nem csak szépek, de egészségesek is – színeik szerint mindegyiknek megvan a maga erőssége. A narancssárga karfiolban például béta-karotin halmozódik fel – a fehér karfiolhoz képest több százszoros mennyiségben. A lila pedig olyan flavonoidokat tartalmaz nagy mennyiségben, amik csökkentik a gyulladások kialakulását szervezetünkben. A zöld karfiol klorofillban gazdag, ami sejtregeneráló és fiatalító hatású.
Ízük csak hangyányit tér el a klasszikus fehér társuk ízétől, mindegyiket érdemes megkóstolni.
Fehér padlizsán
A padlizsán is tartogathat meglepetéseket. Például azt, hogy nem lila, hanem fehér. Ilyen formában tojásgyümölcsnek is hívják. Melegigényes, évelő növényfaj.
Ízében eltér kissé a lila padlizsántól, sokak szerint elmarad a keserű íz. Másik nagy előnye, hogy magja is kevesebb van.
Vörös banán
A banán az egyik legnépszerűbb gyümölcs az egész világon. Míg régen leginkább ünnepnapokon jutottunk hozzá, ma már az év minden szakában ott van a boltok polcain. Legalábbis az általunk ismert, sárga fajta. Ugyanis van egy sokkal finomabb és egészségesebb, ám általunk nem annyira ismert fajta is – a vörös banán.
A vörös banán húsa krémes, világos rózsaszínű, ízre pedig a mangóhoz hasonlít. Nem csak finomabb, mint a sárga testvére, de rengeteg vitamint, ásványi anyagot, rostot és szénhidrátot is tartalmaz. Kelet-Afrikában, Ázsiában, Dél-Amerikában és az Egyesült Arab Emírségekben terem.
Lila répa
Mondhatnánk, hogy sárgarépa, de nem sárga, nem is narancs. Lila színű. Igen, répában is van az átlegtól eltérő, különlegesebb változat.
A lila répa nagy arányban tartalmaz vitaminokat, magas a rosttartalma, kalóriatartalma pedig alacsony. Ez a fajta sem újkeletű. Az Iránból származó répa eredetileg kívül lilás-fekete, belül pedig fehér volt, és már 1000 évvel ezelőtt is fogyasztották. A narancssárga változat genetikai mutáció útján jött létre, s végül teljesen kiszorította a piacról az eredeti változatot.
Fekete kukorica
Van belőle sárga, ismerünk színes példányokat, és létezik fekete színű kukorica is – bár ez utóbbival hazánkban ritkán lehet találkozni. Pedig nagyon egészséges.
A szemek nagy mennyiségben tartalmaznak mikroelemeket: vasat, káliumsókat, kalciumot, magnéziumot, foszfort, nikkelt, rézet. B₁, B₂, E, PP, K, A és C vitamin tartalma magas. A színéből is látszik, hogy nagy mennyiségű antocianint azaz antioxidánsokat tartalmaz. Gazdag fehérjékben, zsírokban, rostban és szénhidrátokban.
Sok éves termelői munka eredményeként a fekete avagy bíbor kukorica már hazánkban is termeszthető.