Kertünk-Portánk

Valódi csodabogyó egészségünk őre, a fekete berkenye

pixabay
pixabay
Gyógyhatásai mind a betegségek megelőzésében, mind a krónikus betegségek kezelésében felülmúlhatatlan.

Hivatalos neve arónia, közismert nevén pedig fekete berkenye. Nyár elején kezd érni, de igazán finom ízét az őszi dér hozza ki, akárcsak a kökénynél. Az arónia nemcsak gyönyörű  növény, hanem valódi csodaszer is. Akik ismerik, azok tudják, hogy a fekete berkenye választása életed egyik legjobb döntése lehet, írta az Agrároldal.

A fekete berkenyét általában szépsége miatt ültetjük, hiszen megjelenésével kertünk üde színfoltja lehet. De ugyanakkor arról sem szabad megfeledkezni, hogy a fekete berkenye termése nem csak, hogy ízletes, de nagyon egészséges is.

Amit tudni kell róla

  • A fekete berkenye másfél-két méter magasra megnövő igen mutatós cserje.
  • Tavasz közepén hozza megszámlálhatatlanul sok illatos, fehér színű virágát.
  • Ősszel a lombja a vörös, narancssárga, sárga és a zöld minden árnyalatában ragyog.
  • Környezeti igényei átlagosak, vízigénye közepes, a talajt tekintve az enyhén savanyú közeget kedveli.
  • Kártevői, betegségei szinte nincsenek.
  • Éghajlatunkon nagyon jól, bőségesen megterem, abszolút vegyszermentesen nevelhető.
  • Hatalmas előnye még, hogy a kertbe csalogatja az egyéb növények védelmében hasznos rovarokat, madarakat megóvva őket a kártevőktől.

pixabay

Hova ültesd a fekete berkenyét?

Egyik legkedveltebb fajtája az Aronia „Nero”, amely önmegtermékenyítő, és jól fejlődik teljes napon vagy félárnyékban is. Nem igényes a talajra, és a szélsőséges időjárási viszonyokhoz is jól alkalmazkodik. Mérete 1-3 méter magas és 1-1,5 méter széles, így könnyen alakítható sövénnyé is.

Mennyi termést hoz a fekete berkenye?

A fekete berkenye gyökérzete kifejezetten erős, ami lehetővé teszi számára, hogy nagy mennyiségű nedvességet tároljon, így ritkán van szüksége öntözésre. Már a második évben megjelenik rajta a termés, és 4-5 éves korára egy-egy bokor akár 5-7 kg gyümölcsöt is hozhat. A fekete berkenye gyümölcse betakarítás után hónapokig tárolható hűtőszekrényben anélkül, hogy veszítene értékes tápanyagaiból.

pixabay

A fekete berkenye egészségügyi előnyei

Rendkívül egészséges  növény, amely tele van hasznos tápanyagokkal és gyógyhatású összetevőkkel. Egyike az antioxidánsokban leggazdagabb gyümölcsöknek, de emellett számos jótékony hatása ismert.

Antioxidáns bomba

A fekete berkenye háromszor annyi antioxidánst tartalmaz, mint a híresen egészséges fekete áfonya. Az antioxidánsok segítenek megkötni a szabadgyököket, csökkentik az oxidatív stresszt, és így védik a sejteket a károsodástól.

Magas vitamin tartalom

A fekete berkenye jelentős mennyiségű C-vitamint és K-vitamint tartalmaz. A C-vitamin erősíti az immunrendszert, segít a kollagén képződésben és javítja a vas felszívódását. A K-vitamin pedig elengedhetetlen a véralvadáshoz és a csontok egészségéhez.

Gyulladáscsökkentő hatás

A fekete berkenye gyulladáscsökkentő tulajdonságokkal rendelkezik, ami segíthet különböző krónikus betegségek, mint a rák, a Parkinson-kór és a bronchitis megelőzésében.

Szív- és érrendszeri

A fekete berkenye rendszeres fogyasztása jótékony hatással van a keringési rendszerre és a szív egészségére. Segít csökkenteni a rossz (LDL) koleszterinszintet és a vérnyomást.

Így használd fel a fekete berkenyét

A fekete berkenye gyümölcse fanyar és savanykás ízű, de számos módon felhasználható:

Frissen: A bogyók nyersen is fogyaszthatók, bár az ízük miatt érdemes más gyümölcsökkel keverni.

Italként: Isteni ivólé, szörp és smoothie készíthető belőle, különösen almával keverve.

Lekvárként és zseléként: A fekete berkenyéből kiváló lekvár és zselé készíthető, amely tökéletes kiegészítője lehet a reggeli pirítósnak.

Szárítva és teaként: A gyümölcs szárítva is fogyasztható, illetve teaként is elkészíthető.

pixabay

Kapcsolódó
Egészségünk valódi őre a fekete retek
A téli retek sokkal finomabb, karakteresebb, mint piros társa, ráadásul valódi gyógyszer.
Olvasói sztorik