Június-júliusban rajzik a tuják legnagyobb ellensége, a boróka-tarkadíszbogár – írta a Vas Vármegyei Hírportál.
A tuják legnagyobb ellensége a boróka-tarkadíszbogár. A kártevő rovar a fa belsejében él, a kéreg alatt rág, ettől a növény előbb kifakul, majd elszárad. Az egyes példányokat nehéz észrevenni, sokan már csak akkor szembesülnek a problémával, amikor menthetetlen a növény.
Volt idő, mikor úgy tűnt: tuja nem marad Magyarországon, de akadnak túlélők. Both Gyula növényorvos elmondta a portálnak, hogyan védhetjük meg a még zöldellő tujákat.
Így védhetjük meg a tuját
Ma már hobbikertészeknek is elérhető a boróka-tarkadíszbogár elleni készítmény, ezzel júniusban és júliusban legalább kétszer ajánlatos permetezni. Gyakori hiba, hogy a sövény öntözésére nem, vagy nem jól gondolnak a tulajdonosok. Egyre gyakoribbak a száraz időszakok, ilyenkor különösen szükség van a sövény öntözésére: ez soha ne kevés víz legyen gyakran, hanem inkább heti vagy kétheti egyszeri bőséges öntözés.

A szakember szerint ebben az esetben is érdemes talajnedvességmérő készüléket használni. Többen tévesen hiszik: a fű öntözőrendszere elég nedvességet biztosít a sövénynek is, pedig nem. Nem szerencsés az sem, ha a lombozat gyakran vizet kap, a nedvesség kedvez a gombák szaporodásának.
Intenzív növésben lévő sövény esetében ne feledkezzünk meg a tápanyagutánpótlásról sem, ezt hosszabb hatású, több hét (hónap) alatt lebomló műtrágyával biztosíthatjuk.
Tuja helyett mást is ültethetünk
A beteg tuja helyére érdemesebb más fajta növényt választanunk. Az ültetés előtt érdemes talajfertőtlenítést, biológiai talajkezelést alkalmazni.
Megfelelő gondozással sokféle növényből lehet sövényünk. A tiszafa például nagyon mutatós és közkedvelt sövényalap, de vigyázni kell vele: piros termésén kívül mindene mérgező, még a magja is. Gyermekes, háziállatot tartó családoknak érdemes megfontolni a választást.

A babérmeggy szintén elterjedt, de egyre több a gomba- és baktériumbetegsége. Telepítésük elsősorban csepegtető rendszer mellett ajánlott, mert hagyományos öntözés mellett hamarabb megbetegednek. A leylandi ciprus még viszonylag jól bírja a klímánkat, viszont sokat kell nyírni. A korallberkenye ugyancsak jó választás lehet sövénynek: örökzöld, mutatós, ráadásul tavasszal virágot is hoz.
Tuják végveszélyben
Arról korábban írtunk, hogy magyar kutatók vegyszermentesen küzdenek a tuják kártevői ellen. Az utóbbi években hatalmas a szárazság, aszályosak és forróak a nyarak, ezért a smaragd tuják kiszáradnak. A nyolcvan százaléka már kiment az országban ezeknek a növényeknek. Ebből a cikkből azt is megtudhatjuk, miért halnak meg állva a tuják.