Fészek helyett az aszfaltra rakott tojásokat egy teknőc a Maldív-szigeteken. A tengeri teknősök évről évre visszatérnek ugyanazon helyszínre, ahol lerakják tojásaikat, és ahol maguk is kikeltek annak idején, írja az Iflscience.
De mit tehet a tengeri teknős, miután elkerüli a ragadozókat és túléli az összes megpróbáltatást az ivarérettségig – mindössze egy teknőc éri ezt meg 1000 közül – ha miután visszatér a fészkelő strandjához, hogy immár a saját tojásait rakja le ott, és rájön, hogy az a strand már egyáltalán nem létezik?
A Maldív-szigeteken lévő Maafaru szigetén, Noonu-atollon épp ez történt egy tengeri teknőssel, mikor visszatért költeni. Maafaru híres költőhely, a teknős azonban nem a homokba ásott fészekbe rakta le a tojásait, hanem a frissen megépült repülőtér pályájára a helyi hírcsatorna szerint.
A beszámolóban úgy vélték, az állat összekeverhette a meleg aszfaltot a meleg homokkal, ezért választotta előbbit költőhelyéül. Öröm az ürömben, hogy a helyiek később visszaterelték a teknőst a vízbe, majd az épségben elúszott, nem esett bántódása.
A sziget repülőterét jelenleg is építik, de a 2200 méter hosszúságú kifutópálya már megépült. Nyárra készül el az előzetes tervek szerint, és egyszerre hat Boeing 737 méretű gépet tud majd fogadni.
A teknős története remekül példázza, milyen súlyos problémát jelent, hogy az ember beavatkozik a természetbe, és elveszi az állatok élőhelyét. Az emberi terjeszkedés növekvő problémájára még a hihetetlenül távoli helyeken is találunk példát, ami különösen szomorú az olyan fajok esetében, mint a tengeri teknős, amely veszélyeztetett fajként szerepel a Természetvédelmi Világszövetség vörös listáján.
Kiemelt kép: pixabay.com