Elkeserítő tájkép fogadja a turistákat a Balatonnál, jókora szemétkupacot fotóztak a Haláp-hegyen, írta a Helló vidék .
A természetvédelmi területen magasodó bazalt tanúhegyet a korábban évtizedeken keresztül folytatott bányászat is megsebezte, egy hatalmas bányakrátert eredményezett tetején az emberi beavatkozás.
A Csobánc, Gulács, Tóti-hegy, Hajagos és Haláp – a tapolcai-medence bazaltvulkanizmusának tanúhegyei a tőlük karnyújtásnyira fekvő Badacsonyhoz és Szent György hegyhez hasonlóan nemcsak tájképi, hanem páratlan földtani jelentőségűek. A négymillió évvel ezelőtti bazaltömlés következtében kialakult vulkáni kúpokat az erózió kipreparálta, ami azt jelenti, hogy keményebb tetejüket a víz meghagyta, a puhább üledékeket, például a mészkövet lepusztította.
A Haláp bányakráterét a helyi önkormányzat kiemelt turisztikai attrakcióvá szeretné fejleszteni, tetején parkolót és pihenőhelyet alakítottak ki, valamint egy kilátó is helyet kapott rajta.
A szeméthalommal okozott környezetszennyezés nemcsak a természeti értékekben okozott kár mértéke, hanem a környék turisztikai vonzereje miatt is roppant elkeserítő.
A hegycsúcs alatti teraszra padokat helyeztek el, folyamatban van a tanösvény kialakítása, a tulajdonos beszámolt arról, hogy a park átadását május végére tervezték.
Kiemelt kép: Flick/Pintér Zsolt