2019 új felfedezései között szerepel egy rákölő gomba és egy különleges hóvirág faj, valamint egy ilang-ilang fa is. A Kewi Királyi Botanikus Kert szakértői által azonosított fajok között továbbá van egy csodabogyó, ami az ízlelőbimbóinkat is megbolondítja, a felfedezett gumiszerű cserje pedig olyan, akár egy szuperragasztó, írja a The Guardian.
A Kewi Királyi Botanikus Kert szakértőinek idei felfedezései közé tartozik továbbá egy ylang-ylang fa, melyből mindössze hét egyed létezik a világon, egy új cukorkaszínű csíkos ibolya, rózsaszínű gyümölcstestekkel rendelkező gombák, amelyek képesek leküzdeni a rákot és a vírusokat, valamint a Facebookon egy új hóvirágfajra is rábukkantak.
Az új fajok tudományos elnevezése az első kritikus lépés a fajok védelmének a szempontjából
– mondták el a tudósok.
Hivatalosan 102 növényt és nyolc gombát neveztek el 2019-ben, de sokan ezek közül már a kihalás szélén állnak. A legnagyobb veszélyt a természetes élőhelyek eltűnése, termőfölddé alakítása, a fairtás, a bányászat és a klímaváltozás hatásai jelentik.
Oxigént termelnek, élelmet biztosítanak, menedéket adnak, valamint gyógyszereket állítanak elő belőlük. Közel 400 ezer ismert növényfaj él, és évente mintegy 2000 új fajt neveznek el a tudósok.
Mindannyian a növényektől függünk. Megdöbbentő, hogy számunkra még mennyi ismeretlen növényfaj létezik a bolygón. Fontos a növények elnevezése, mivel a természetes élőhelyük gyorsan eltűnhet, és csak a nevük után kaphatunk hivatalos értékelést a Nemzetközi Természetvédelmi Egyesülettől, hogy a nemzeti hatóságokat értesítsük a veszélyeztetett és védett területekről
– mondta el Martin Cheek, a Kew egyik vezető botanikusa.
1. Az új hóvirágfajt Törökország északnyugati részén találták meg. Mindezt úgy, hogy egy gyermekorvos feltöltötte ünnepi fényképeit a Facebookra, ahol egy ukrán hóvirágszakértő rögtön észrevette őket. A pár visszatért a helyszínre, és összegyűjtött egy mintát, amelyet a Kew hóvirágszakértője, Aaron Davis új fajként erősített meg. Az új faj kritikusan veszélyeztetettnek minősült időközben.
2. A Chimanimani-hegység esőerdőiben, a Mozambik – Zimbabwe határán elterülő területen új bogyós növényfajt fedeztek fel. Ezen fajok gyümölcse tartalmaz egy miraculin nevű vegyületet, amely blokkolja az ízlelést, így például az eredendően savanyú ételek is édeskések a fogyasztásuk mellett. Ez az új faj is veszélyeztetett az erdő folyamatos pusztulása miatt.
3. A gumiszerű cserjefajt egyetlen vízesésnél találták meg a Bafing folyón, Guineában.
Rendelkeznek valamiféle biológiai szuperragasztóval, amellyel a sziklákhoz ragaszthatják magukat, meggátolva, hogy lesodródjanak onnan. De ezt az érdekes vegyületet még nem vizsgálták meg eddig
– mondta Cheek.
4. A legritkább 2019-es felfedezés a zonozono, egy 20 méter magas fa az ilang-ilang családból, amelyet Tanzánia Usambara-hegységében fedeztek fel. Csak hét ilyen fa ismert a világon, és ezt az új, lilás színű példányt Új-Guineában azonosították.
5. A délnyugat-kínai Yunnanból származó bambuszgomba csak 2019-ben kapott tudományos nevet, ám a régióban már több mint 400 éve használják az ízületi gyulladások kezelésére. A tudományos érdeklődés fokozódik iránta, ugyanis a gombában felfedezték a hiperkrellineknek nevezett vegyületeket. Fény hatására ezek a vegyületek legyőzik a daganatokat, vírusokat és más gombákat.
Kiemelt kép: D.Zubov/RBG Kew