A Magyar Gyógyszerésztudományi Társaság (MGYT) Gyógynövény Szakosztályának tagjai 2013 óta minden évben titkos szavazással választják meg az év gyógynövényét. A kezdeményezés célja egyrészt a lakosság gyógynövények iránti érdeklődésének felkeltése, másrészt a gyógynövények szakszerű alkalmazásával kapcsolatos hiteles információk megismertetése.
2022-ben a cickafarkot választották az év gyógynövényének
– írta a Gyógyszerészet folyóirat januári számában a társaság.
A cickafarkat vagy cickafarkfüvet évszázadok óta használják Európában, Ázsiában és Amerikában is a népi gyógyászatban. A cickafarkfű (Achillea millefolium) a 18. százdban kapta a nevét Achilles-ről, mert úgy tartják, hogy már ő is használta ezt a növényt sebgyógyításra.
Gyógyteáját gyomorgörcsök, migrénes fejfájás, máj- és epebetegségek, húgyúti fertőzés, menstruációs zavarok esetén javasolják.
Kiváló gyulladáscsökkentő, hüvely- és méhgyulladásra, nyálkahártya- és fogínygyulladásra használható. Sebösszehúzó, sebgyógyító hatású. Csökkenti a menstruációs vérzést és görcsöket. Hasi fájdalmakra, puffadásra, emésztésjavításra is kiváló. Serkenti az epeváladék termelést. Húgyúti betegségekben, légzőszervi bajoknál nélkülözhetetlen.
A növény jótékony hatásait napjaink gyógyászati készítményeiben is hasznosítják. A cickafark virágaiban lévő hatóanyagok ekcémát, szénanáthát is gyógyítanak. Vértisztító hatása is van, hat a csontvelőre és így fokozza a vérképződést.
A cickafark használatánál fokozott óvatossággal kell eljárni, mert nagy adagja vagy erős főzete ellenkező hatást válthat ki.
Olajának színe: zöldesszürke vagy kék – 600 kg cickafarkból 1 liter olaj készül
Illata: friss pézsmaillatú
Tulajdonságai: összehúzó, hámosító, vérnyomáscsökkentő, nyugtató, gyomorerősítő, tonizáló hatású
Figyelmeztetés: a terhesség alatt ne használják.
Felhasználási javaslat:
- masszázs
- fürdő
- inhalálás és gőzölés