Március utolsó hétvégéjén kell átállítanunk az óráinkat: március 27-én, vasárnap hajnalban 2-ről háromra állítjuk előre az órák mutatóit.
Egy órával kevesebbet aludni nem mindenki számára tűnik erőfeszítésnek, azonban az átállítást követő hétfői napon megszaporodó balesetekről, szív-érrendszeri halálozásról, és a következő napo(ko)n általában 40 perccel kevesebb alvásról árulkodnak, írta az Országos Sajtószolgálathoz (OS) eljuttatott közleményében a Magyar Alvás Szövetség.
Arról, hogy vajon mi jobb az embereknek, nagy a vita, függ attól is, ki, hogyan és hol él. Van, aki szeret később lefeküdni, következésképp tovább aludni, és van, akinek a reggel korán kezdődik.
A nyári időszámítás mellett szólhat az is, hogy az emberek vágynak a melegre, a tavaszi, nyári hosszabb nappalokra.
A kormányoknak előbb-utóbb dönteniük kell, ehhez fontos lenne, hogy az emberek véleményét is meghallgassák, de a tudomány álláspontját sem szabad figyelmen kívül hagyni
– hangsúlyozta G. Németh György, a Magyar Alvás Szövetség elnöke.
Az alváskutatók és az idő biológiájával foglalkozó hazai és nemzetközi szakmai szervezetek egyöntetű véleménye szerint az emberek számára a standard időszámítás lenne a leginkább megfelelő.
A kérdéskör komoly gazdasági és társadalmi összehangolást igényel nemzetközi szinten.
Így nem fordulhat elő, hogy például szomszédos országokban különböző időszámítás legyen
– hangsúlyozza a Magyar Alvás Szövetség közleménye.