A közlemény szerint, a Csongrád-Csanád megyei állattartó telepen március végén elvégzett vizsgálaton négy állat eredménye lett pozitív. Az eredmények ismeretében a hatóság további vizsgálatokat és – már a gyanú alapján – forgalmi korlátozást rendelt el.
A pozitív eredményt mutató állatok diagnosztikai vágását követően a Nébih laboratóriumi vizsgálatai megerősítették a betegség jelenlétét. Az állomány ismételt vizsgálatát még májusban elvégzik. A járványügyi nyomozásban a gümőkór-fertőződés eredetét vizsgálják a szakemberek, amelynek kulcsa lehet a fertőzést okozó Mycobacterium törzsek genetikai azonosítása és összehasonlítása más, korábban izolált törzsekkel.
Magyarországon minden szarvasmarhánál évente kötelezően végeznek intradermális gümőkórvizsgálatot. Emellett a Nébih laboratóriuma házi, vadon élő és fogságban tartott emlősállatból származó mintákat is vizsgál a gümőkór kórokozójának kimutatása érdekében. Magyarország bizonyos területein, különösen a Dunántúlon, egy-egy legeltetett háziállat-állomány szinte minden évben megfertőződik a vadállomány – Nébih által is igazolt – gümőkór-fertőzöttsége miatt.
A fertőződés – bizonyos esetszám felett – veszélyeztetheti a Magyarországon élő szarvasmarha exportjának állategészségügyi megítélését és az ország hivatalos szarvasmarhagümőkór-mentességét, ezért minden kitörés gyors intézkedést és alapos vizsgálatot igényel. Magyarország 2021-ben továbbra is megőrizte a “gümőkórtól hivatalosan mentes” minősítését, mivel a fertőzött telepek száma a jogszabály által megengedett érték alatt maradt. (MTI)