Az első téli hónap újabb égi “csodával” örvendezteti meg a csillagászat iránt érdeklődőket. Érkezik az év leglátványosabbnak és legszaporábbnak mondott meteorraja, a Geminidák, mely azon kevés meteorrajok közé tartozik, amik a kora esti óráktól élvezhető égi színjátékot produkál, írja a National Geographic Magyarország.
A raj már aktív, akár már este 6-tól is érdemes lehet figyelni az égboltot, bármelyik éjjel láthatunk ehhez tartozó meteorokat.
A csúcs december 14-én lesz.
A raj maximumát erre az éjszakára várják az előrejelzések. Az éjfél körüli időszakban akár óránként 120 meteort is láthatunk derült időben, sötét égen.
Akinek megfelelő észlelőhelye van – ahol néha kicsit meg tud melegedni – érdemes lehet akár az egész éjszakát kinn tölteni.
A Geminidák nem egy üstökösből, hanem a különleges (3200) Phaethon kisbolygóból eredő porszemcsék ajándékai. A kisbolygó, máig sem tökéletesen értett okból, napközelsége idején üstökös jellegű aktivitást mutat, és felszínéről porszemcsék szabadulnak ki, amik aztán a pályája mentén szétszóródnak. Földünk december első felében találkozik e porral, a karácsonyig terjedő időszakban láthatjuk e raj meteorjait.
A raj radiánsa az Ikrek csillagképben van, de az égen bárhol felbukkanhatnak a meteorok, igyekezzünk a zavaró fényektől leginkább mentes égrészt választani a meteorleséshez. Mint minden meteorraj esetében, itt is fontos, hogy lehetőleg fényszennyezéstől távoli, sötét égen kövessük az eseményeket. Az idei maximum idején szerencsére a holdfény nem fogja zavarni a megfigyelést.