Szeretve vagy sem, azt mindenképp megállapíthatjuk, hogy a chili jó. Sok értékes anyag van benne.
Mire jó?
- A növény hatóanyaga a kapszaicin, mely erős antioxidáns hatással bír, így a méregtelenítési folyamatokat segíti.
- Magas a C vitamin tartalma, a piros szinű tetejébe még béta-karotint is tartalmaz, mely szintén nagyszerű antioxidáns
- Serkenti a vérkeringést, javítja az emésztést és antibakteriális hatású.
- Egyes források szerint a kapszaicin fájdalomcsillapító hatását alkalmazzák reuma, migrén, fogfájás sőt pikkelysömör kezelésében (külsőleg).
- Ismert enyhe vízhajtó, ezzel együtt húgysavkiválasztást fokozó hatása is, amely bizonyos köszvényes betegségek esetén diétás kezelésben jól alkalmazható.
- Vitamintartalma révén az immunrendszer stimulálásában is hasznosítható.
- Baktérium-és vírusölő, lázcsillapító.
- Ételben fertőtlenítő hatású, enyhíti a torokgyulladást, jót tesz az eldugult orrnak, mivel felhígítja az orrmelléküregben megtapadt sűrű nyákot.
- Növeli az neuropeptidek (endorfinok = boldogsághormonok ) termelését, vagyis kívül-belül boldogság.
Mégis mennyire “boldog”, avagy hogyan mérik a chili erősségét?
Chili-zselé, ahogyan Cilu megálmodta
Hozzávalók
- 2 kisebb kápiapaprika, kettő kaliforniai paprika ez Kb. 20 dkg volt megtisztítva
- kb. 18 dkg – tisztított súly – chili paprika
- 1 ujjnyi friss gyömbér
- 70 dkg cukor,
- 2 dl vörösbor és fokhagymás ecet vegyesen
- 2 csipet só,
- 9 dl víz
- 2 db Horváth Rozi 3:1-ben zselésítő
Elkészítése
A paprikákat megmostam, megtisztítottam, lehetőség szerint kimagoztam. Maradt benne egy kicsi, de ennyi kell. A húsdarálón a megtisztított gyömbérrel együtt kétszer ledaráltam.
Föltettem a cukrot főni az ecettel, 2 csipet sóval, vízzel. Kevergettem, a forrás közben keletkezett habot kicsi műanyag szűrő segítségével leszedtem.
Közben a darált paprikához hozzákevertem a zselésítőt, és így adtam a forrásban lévő ecetes cukorsziruphoz. Mikor újra fölforrt, hagytam még csendesen rotyogni cirka 10 percig, hogy a cukorszirup is átvegye a szép színt, homogenizálódjon és, hogy összeálljanak az ízek is.
A tisztára mosott üvegekbe szedtem, ügyelve arra, hogy minden merítés előtt átkeverjem, annak érdekében, hogy lehetőség szerint egyformán kerüljön a cuccos minden üvegbe majd rá a tetőt. Fejre fordítottam őket 5 percre, majd szárazdunsztba tettem.
Chilis gasztroajándék
Egy tisztára mosott, lehetőleg nem túl nagy, úgy 2-3 dl-es üvegbe beletesszük a friss, vagy szárított chili paprikát és felöntjük extra szűz olíva olajjal, vagy valamilyen nagyon jó minőségű egyéb olajjal. Mivel a kapszaicin zsírban és olajban oldódik, ezért íze az idő múlásával egyre intenzívebb, csípősebb lesz. Tehát, ha jót akarunk magunknak, – és az ajándékozottnak is – akkor lassan nekiállhatunk a készítésnek, hogy az ízek összeérjenek és kiteljesedjenek. Ha elfogyott az olaj, még néhányszor felönthető, persze akkor már nem lesz annyira erős. Én a második felöntéshez biztos, hogy tennék tört színes borsot és persze némi fokhagymát is.
Ha chilis pálinka is kiváló ajándékötlet, és elkészítése sem bonyolult. Próbáljátok ki!
Forrás: Cilu álma