Egy pillanatig sem kételkedünk abban, hogy ez az édesség kicsik és nagyok kedvence lesz, úgy hogy csapjunk is bele a közepébe. Hogyan készítísük el?
A palacsintához:
50 dkg liszt, 4 ek cukor, 4 db tojás, 1 csipet só, 5 dl szénsavas ásványvíz, 7 dl tej, 6 ek étolaj (+ sütéshez)
A hagyományos módon süssünk kicsit nagyobb palacsintákat a süteményünk alapanyagául, körülbelül 20 darabot.
A töltelékekhez:
Túrós: 20 dkg túró, egy citrom reszelt héja és a felének a leve, 5-8 dkg cukor
A túrót keverjük ki jól a cukorral és a citromlével, adjuk hozzá a reszelt citromhéjat is.
Mákos: 20 dkg darált mák, 5 dkg cukor, 1 dl tej, reszelt citromhéj
Diós: 20 dkg darált dió, 3 dkg cukor – keverjük jól össze
A tejet melegítsük meg a cukorral, majd adjuk a mákhoz, a reszelt citromhéjat is keverjük bele.
Almás: 25 dkg reszelt alma, egy fél citrom leve, 1 teáskanál fahéj, 5 dkg cukor
A lereszelt almát ízesítsük a cukorral, az fahéjjal és a citromlével, majd hagyjuk állni, míg a palacsinta sül.
Rétegezés
- A rétegezéshez szükséges még jó 20 dkg kicsit folyósabb sárgabaracklekvár, valamint 5 dkg a fehérjehabhoz, és három-négy tojásfehérje szintén a habhoz. Miután a palacsinták elkészültek, kezdjük el őket a következőképp rétegezni egy sütőpapírral kibélelt sütőtálcán vagy kerek tortaformában.
- Alulra tegyünk egyet, kenjük meg savanykás sárgabaracklekvárral, erre kerüljön a diós töltelék. Aztán palacsinta, lekvár és a túrós töltelék. Erre megint palacsinta jön, majd lekvár, rá diótöltelék, palacsinta, lekvár, máktöltelék. Palacsinta, lekvár és az almatöltelék, amit előbb gondosan kinyomkodunk, lecsöpögtetünk.
- A sorrend persze ízlés szerint felcserélhető, egyes rétegek kihagyhatóak, ha nem szeretjük őket, Ha az almatöltelék túl lecses (nedvdús), érdemes egy kis zsemlemorzsát vagy darált diót szórni alá a rétegezés során.
- Addig folytassuk a rétegezést, amíg van a palacsintából és a töltelékből. Felülre palacsinta kerüljön. Az egész tetejére halmozzuk rá a három tojásfehérjéből, két kanál cukorral és a lekvárral felvert tojáshabot.
A tojáshab felveréskor először tegyünk a tojáshoz egy csipet sót, úgy kezdjük el verni, amikor pedig már félig kész, fokozatosan adjuk hozzá a cukrot, tovább verve, majd a lekvárt. Akkor jó kemény a hab, ha felfordítva nem csorog ki a habüstből, hanem megáll benne.
Fogyasztás előtt várjuk meg, hogy kihűljön, különben nehéz lesz felszeletelni.
Kiemelt kép: Dubóczky Krisztina