Kovászos közösség formálódik Pécsett: a hagyományos kenyérkészítés iránt érdeklődők az Orma Gerilla Pékség szervezésében olyan programokon vehetnek részt, ahol kezdők és haladók tapasztalatokat cserélhetnek, és aminek keretein belül olyan előadókat és mestereket invitálnak köreikbe, akik vidéken kevésbé elérhetők, írja a Bama.
Ormós Gabriella, a kovászolás egyik szakértője, a KovászLabor online közösségi csoport és blog alapítója mesélt a mezőgazdaság és a sütőipar titkairól. A Partisan Caféban tartott első közösségi rendezvényen megtárgyalták, hogy miért lett az utóbbi évek népbetegsége a gluténérzékenység, miközben ötödére csökkent a kenyérfogyasztás.
Az ellentmondás az alapanyagok visszaesésének tudható be. A régen termelt kiváló minőségű bánkúti búza nedves sikértartalma (glutén) közel 50 százalékos volt, de problémás volt azt gépekkel aratni, így mást kezdtek termeszteni helyette. Az új gabonák hektáronként többet hoztak, ezért gazdasági szempontból megérte váltani. A mintegy kétszeres mennyiséggel viszont több mint felére csökkent a minőség. Az új gabonák nedves sikértartalma nem éri el a 30%-ot sem. A naponta fogyasztott, pékségekben vett kenyerek ennek következtében számos olyan mesterséges adalékanyagot, például hozzáadott glutént, tartalmaznak, amelyekkel feljavítják a kenyértésztát.
Országszerte egyre népszerűbb trend a kovászos kenyér, közösségek szerveződnek, háziasszonyok etetik szorgalmasan az otthoni kovászt, kézműves pékségek köteleződnek el a minőségi kenyérsütés ezen formája iránt. Hisz egyre fontosabb, hogy adalékmentes, természetes anyagokból készült ételeket fogyasszunk.
Programjaink között lesz több workshop jellegű alkalom. Január közepén olyan kóstolót szervezünk, amin az ország tíz kézműves pékségének kenyereit hasonlítjuk össze, de lesz olyan is, amelyen a világhírű lisztekkel ismerkedünk meg, és tesztelünk is
– mondta Váczi Gergely, a közösség szervezője.
Kiemelt kép: Facebook/Orma Gerilla Pékség