Mint már arról többször beszámoltunk Olvasóinknak, márciusban indítottuk “Paradicsomszüret” játékunkat, melynek során a paradicsomimádók mérik össze tudásukat. Kezdők és haladók együtt nevelik a paradicsompalántákat, és július elején szavazással dől el, hogy kinek a legszebb a növénye, termése.
Ahogyan telnek a hetek, egyre nagyobb az izgalom és várakozás. Minden túlzás nélkül mondhatjuk, hogy fantasztikus csapat verbuválódott össze, hiszen folyamatosan segítjük egymást, és mindenki tudásának és növényszeretetének a legjavát nyújtja. Az elmúlt hetekben több versenyzőnél is megjelentek az első zölden viruló paradicsomok, ami valljuk meg, hatalmas öröm és sikerélmény minden kiskertésznek. A lelkesedés persze azoknál is töretlen, akiknél még csak a virágok díszítik a kedvenceinket.
Valljuk meg, hogy az időjárás is nagyban hátráltatta a paradicsomok fejlődését, hiszen rengeteg eső, jégeső és vihar volt az elmúlt időszakban. Mindezek ellenére az előző “helyzetjelentésünkhöz” képest úgy gondoljuk, hogy mindenki elégedett lehet.
Az elmúlt időszak kihívásai, kérdései többnyire a paradicsomok esetleges megbetegedéseirőlés egészséges fejlődésének feltételeiről szóltak. Szakértőnk, Grósz Tamás ismét sok hasznos tanáccsal segített.
- Ha a termés csúcsán szabálytalan foltban elváltozást tapasztalunk, akkor a növényünk nagy valószínűséggel kalcium-hiányban szenved. A foltok először világosak, később sötétbarnák lesznek. Lombtrágyával, gyors segítséget nyújthatunk, de tojás főzővizével is segíthetünk.
- Ha a leveleken, szárakon, terméseken elváltozásokat tapasztalunk, az nagy valószínűséggel gombabetegségre utal. Ezért fontos, főként csapadékos időben fokozottan figyelni és a földre érő leveleket eltávolítani, hogy megelőzzük a kellemetlenségeket. Ha pedig mégis fertőzött lesz a növényünk, akkor távolítsuk el a beteg részeket, és permetezzük a növényt tej és víz 1:5 arányú keverékével.
- Kártevők is megjelenhetnek. A nagyobb kártevőket szedjük le, a kisebbeket mosogatószeres víz keverékével vagy csalánlével-permettel mosd le a növényről. Nagyon fontos, hogy rendszeresen megvizsgáljuk paradicsomjainkat, mert így még időben meg tudjuk menteni a rovarok okozta nagyobb kártól.
- Ne felejtsük, hogy a paradicsom fényigényes növény, ha szükséges ritkítsuk, kacsoljuk (a paradicsom levélnyelének, és szárának találkozásánál előtörő hajtást, amiből új szár képződik, csípjük le). Ha ezt meghagyjuk, annyi száras lesz a növény. A bokor ezáltal sűrű, levegőtlen lesz, a terméseket nem éri elég napsütés, nem járja a levegő, és hamarabb felütheti a fejét valamilyen gombabetegség.
Fotókon a versenyzők fejlődő paradicsomjai
A verseny utolsó előtti állomásához értünk. Július elején az olvasók szavazatai döntik majd el, hogy a versenyben lévő játékosok közül kié lesz a 20 ezer forint értékű OBI utalvány.
Szakértőnk, Grósz Tamás – Nagykörű
Szlámer Erzsébet – Sárvár
Berente Róbert – Gasztrobi – Jászberény
Kerthatár Közösségi Kert – Varga Róbert – Budapest
Lukács Zsófi – Kesztölc
Szarvas Zsolt – Kecskemét
Domokos Réka – Szeged
Sajnos eléggé le vagyok maradva, ráadásul 2 napig nem tudtam figyelni rá és a levelein megjelentek a barna pöttyök, de próbálom menteni a menthetőt. Ami vigasztal, hogy a koktélparadicsomok szépen fejlődnek.
Szabó Ágnes – Gárdony
Szentes Kitti – Perkáta
Mikula Zita – Hollókő
Mészáros Anna – Tihany
Az egyik szabadföldim kettétört. Szerencsére ami a földben maradt túlélte. Már korábban is jócskán törtem le egész leveles szárakat. És most újra megkopasztottam, hogy ne húzza úgy le a sok levél a szárakat. Szerintem így a virágok is több fényt kapnak. Remélem, hogy jó sok pari lesz rajta, mert nagyon sok helyet foglal. “Csak” két tő…
Ági megörvendeztetett néhány más kerti jósággal is. Ilyen szép a borsó e kertjében.
A legkisebb paradicsomimádónk, a 8 éves Hella
A Sokszínű Vidék szerkesztőségéből is ringbe szálltak
Versenyen kívül méretjük meg magunkat, apró nehézségek mellett is lelkesek maradtunk. Kun Orsolya paradicsomjai is szépen fejlődnek, a fotóról most lekésett, de mint mindannyian, ő is várja az eredményt, a pirosló, egészséges gyümölcsöt. A végeredményről július elején, a verseny zárásakor hozzuk a fotókat.
Dubóczky Krisztina
Egészen elégedett lehetek, hiszen csak a másodszori vetés indult be, és 2 hét késéssel most itt tartunk.
Fekécs Edit
Már látom, hogy kis távolságot hagytam a paradicsomok között. Valószínű, hogy, hogy minden másodiktól meg kell válni, hogy levegős és napsütötte környezetben fejlődhessen a többi.
Július 7-én zárul a verseny, kíváncsian várjuk, hogy ki nyeri a Paradicsomok királya, királynője címet.