Sokáig, ha azt mondták nekem, kolbásztöltés, mindig a tél, a disznóvágás, az isteni ízek, a frissen sült kolbász mennyei illata jutott eszembe. De városi lányként én a panelban szinte soha nem jutottam hozzá házi kolbászhoz, csak azt ettem, amit a boltban kaptunk, vagy piacnapokon a piacon vettünk.
Manapság egyre inkább észrevehető, hogy az emberek szeretik meggondolni mire költenek és mit esznek. Egyre fontosabbá válnak a háztáji dolgok, keresettebbek a háztáji zöldségek, a friss, gazdaságból vásárolt hús, a friss tojás. Az emberek szívesen járnak piacra, keresik a hazai árut, a termelői mézet, a kézműves lekvárokat, szörpöket és mindent, ami kistermelőktől frissen kerül az asztalra.
Sokan sütnek otthon a boltban vásárolt kenyér helyett maguknak kenyeret, zsemlét, de egyre elterjedtebb a házi túró, vaj, tejföl is. Nem is csoda! Összehasonlíthatatlan a saját magunk által készített élelmiszer íze a boltiéval, ráadásul megnyugtató tudni, mit eszünk – hiszen mi magunk válogatjuk ki a hozzávalókat.
Én most egy általunk kikísérletezett, többször próbált receptet hoztam. A munkafolyamat ugyanaz, mint a falusi kolbásztöltésnél, legfeljebb a hely kisebb. Nekünk ráadásul kolbásztöltőnk sincsen, de ez sem akadály, anélkül is remekül megvalósítható a töltés, ha van a darálóhoz kolbásztöltő adapter – az eredmény pedig több szál isteni házi kolbász sütésre készen.
Házi kolbász
- 7 kilogramm hús (lehetőleg lapocka), 3 kilogramm zsírszalonna (lehetőleg hátszalonna)
- 17 dekagramm édesnemes fűszerpaprika (lehetőleg házi) + ízlés szerint csípős,
- 20 dekagramm só (kősó, nem finomított),
- 4 dekagramm fokhagyma,
- 2,5 dekagramm őrölt bors,
- 1,5 dekagramm őrölt kömény,
- és még néhány gramm szerecsendió is kerülhet bele.
A készítés folyamata
- A húst és zsírszalonnát kockákra vágjuk, és nagy rostélyú darálón ledaráljuk. A kockázott húst már fűszerezhetjük, akkor utólag kevesebb a munka, mert a daráló segít az összekeverésben.
- A ledarált kolbásztölteléket kézzel átforgatjuk.
- A tölteléket pihentethetjük hűtőben egy-két órát betöltés előtt, hogy a só és fűszerek feloldódjanak.
- Az előre vásárolt sertés vékonybelet langyos vízben átmossuk, belül is átöblítjük, áthúzzuk rajta a vizet néhányszor, aztán betöltjük tölteléket.
Jó étvágyat!