Így őrizhetjük meg télen a gyümölcsökben rejlő vitaminokat

Az ősz szerencsére rengeteg ízletes, vitaminokkal, rostokkal és ásványi anyagokkal teli gyümölcsökkel kényeztet minket, melyekből ínycsiklandozó befőtt, lekvár készíthető vagy akár aszalva is eltehetjük a teli hónapokra.

Az őszi-téli időszakban különösen nagy igénye van a szervezetünknek a vitaminokra és az ásványi anyagokra, ezek híján könnyedén válhatunk mindenféle vírus áldozataivá. Az immunrendszer ideális működéséhez és a jó közérzethez elengedhetetlen, hogy megfelelő mennyiségben vigyünk be vitaminokat, nyomelemeket, ásványi anyagokat. Amikor pedig beköszönt a hidegebb időjárás még nagyobb hangsúlyt kell fektetnünk szervezetünk és egészségünk védelmére. Az ősz szerencsére rengeteg ízletes, vitaminokkal, rostokkal és ásványi anyagokkal teli gyümölcsökkel kényeztet minket, melyekből ínycsiklandozó befőtt, lekvár készíthető vagy akár aszalva is eltehetjük a teli hónapokra.

A Teol cikke segítségével most megmutatjuk, hogyan tudjuk megőrizni a gyümölcsökben rejlő vitaminokat a téli hónapokra is.

Házi lekvárok az asztalon

A lekvár hosszú ideig eláll, rost- és víztartalma pedig segíti az emésztést. Ha házi lekvárkészítésre adjuk a fejünket, már a bevásárlásnál érdemes odafigyelnünk a részletekre, ugyanis minél érettebb a gyümölcs, annál ízletesebb lesz a készítmény. A kedvezőbb árú gyümölcsprésekkel kényelmesen, az egész konyha összemaszatolása nélkül dolgozhatjuk fel a gyümölcsöket, ami után már csak a főzés és az eltárolás feladatai hárulnak ránk.

A nyár végi, őszi időszak csodás ajándéka a szilva. Nem csak nyersen finom, hanem akár lekvárként eltéve is élvezhetjük sajátos ízvilágát egész évben. Természetesen sok olyan gyógyhatása is ismert, amiért vétek lenne kihagynia bárkinek is az étlapjáról.

pixabay

Tippek a lekvárkészítéshez

Befőttkészítés

A vitaminok megőrzésének egy másik módszere a befőttkészítés. Nem véletlen, hogy befőttet már a dédnagymamáink is készítettek, hiszen így a gyümölcsök a nyári hónapokon kívül is elérhetőek maradnak a számunkra. A hagyományos eljárás lényege, hogy a gyümölcsöket és az egyéb hozzávalókat kíméletesen, kisebb befőttesüvegekben, egy nagy lábasba helyezve, vákuum alatt főzzük, így azok jobban megőrzik vitamintartalmukat. A vízfürdő után pedig a befőtteket dunsztoljuk, azaz takaróval bélelt dobozban hagyjuk lassan kihűlni. Ma már könnyebbé is lehet varázsolni a befőzést azoknak akiknek az ideje nem engedi meg, hogy hosszú időt töltsenek a konyhában. A elektronikai üzletekben kapható befőző edény vagy lassúfőző. Ezek nemesacél burkolatuknak köszönhetően könnyen tisztíthatók, és akár forralt bort, teát, egyéb forró italt is készíthetünk bennük.

pixabay

3 tipp befőzéshez

Fagyasztott finomságok

Amennyiben eredeti formájukban szeretnénk tartósítani a gyümölcsöket, a fagyasztás a legjobb lehetőség. A módszer plusz pozitívuma, hogy a vitaminok nagy mennyiségben megmaradnak bennük, kellő odafigyeléssel pedig teljes egészében megóvhatjuk a gyümölcsök ízét és színét is. Ehhez érdemes kiválogatni az ép terméseket, megtisztítani és hagyni megszáradni őket, majd a szükségtelen részeket eltávolítani. Kisebb adagokra osszuk fel és tegyük el őket műanyag zacskóba vagy kis méretű tárolóedénybe. Hasznos lehet a vákuumcsomagoló használata, hiszen így megóvhatjuk az értékes gyümölcsöt a csomagolásban maradt levegő okozta károsodástól is.

pixabay

Fagyasztási tippek

Aszalás, a legősibb módszer

Nem kell hozzá tartósítószer, segédanyag, cukor, tároló edény, csupán meleg, amelyet évezredeken át a napfény szolgáltatott. Az aszalás a tartósítás legegészségesebb módja, ráadásul így télen sem kell lemondanunk a nyári, őszi kedvenceinkről, más formában, de ugyanolyan isteni nassolnivaló lehet belőlük. A boltokban borsos összegekért árulják az aszalványokat, holott ezeket otthon is könnyen elkészíthetjük például szilvából vagy fügéből. Mindig egészséges gyümölcsöt válasszunk, így a romlási folyamat elkerülhető az eljárás során. Alaposan mossuk meg őket, de az áztatást kerüljük, hogy a szövetek ne szívjanak fel felesleges vizet. A könnyebb aszalhatóság érdekében a nagyobb, lédús gyümölcsöket vágjuk kisebb karikákra és figyeljünk arra, hogy egyforma vastagságúak legyenek. Az elektromos aszalógépek kiváló megoldást nyújtanak, mert könnyen beállítható rajtuk az optimális hőmérséklet és az időjárásváltozás sem okoz problémát.

pixabay

Ahhoz, hogy ez sikerüljön az aszalás, a következő tényezőknek kell teljesülnie:

Kapcsolódó
Így tároljuk az ősszel érő gyümölcsöket és zöldségeket
Egész télen át élvezni tudjuk majd a frissességüket.