A farsangi időszak kezdő dátuma mindig állandó, minden évben január 6-án Vízkereszt napján van. A hagyományok szerint ettől a naptól számoljuk a farsang időszakát, és Hamvazó szerdával zárjuk, ami az idei évben február 14-re esik.
A farsangi időszakhoz szorosan kötődik a fánk, ami napjainkban egy kedvelt sütemény. Régen úgy tartották, hogy ha a böjti időszak előtt –fánkot sütöttek, és ettek, akkor a legerősebb tavaszi vihar sem képes elsöpörni a ház tetejét. De az udvarláshoz is köthető volt a fánk készítése. Sokszor ebben az időszakban járták a legények a lányos házakat végig, s ilyenkor a háziak finom fánkkal kínálták a vendégeket. Azontúl, hogy finomat ehettek a fiúk, fontos volt, megfigyelniük, hogy a lány miképp kínálta nekik a fánkot. Ha a lány megfelezte a fiúval a fánkot, akkor az azt jelentette, hogy viszonozta a szerelmét.
A Nosalty receptjével könnyen el tudjuk készíteni a hagyományos farsangi fánkot, amit az egész család örömmel fogyaszthat.
- 500 g finomliszt
- 2.5 dkg friss élesztő
- 1 ek cukor
- 1 ek rum
- 3.5 dl tej
- 1 db tojás
- 75 dkg sertészsír
- A tejből kiöntünk egy decit, és meglangyosítjuk. Feloldjuk benne a cukrot, és belemorzsoljuk az élesztőt.
- Ha felfutott, hozzáöntjük a liszthez.
- Hozzáadjuk a maradék tejet is, a tojást és a rumot. Fakanállal elkezdjük verni, és jó 10 percen át dolgozunk rajta, míg hólyagos, sima tésztát nem kapunk.
- A tetejére szórunk egy kis lisztet, és letakarva, meleg helyen duplájára kelesztjük.
- Ha kész, lisztezett deszkára borítjuk, kinyújtjuk 2-3 cm vastagra, és kiszaggatjuk. A lehulló tésztaszéleket újra összegyúrjuk, és kiszaggatjuk.
- Ismét letakarjuk, és fél órán át kelesztjük ugyanolyan meleg helyen.
- Ha kész, felforrósítjuk a zsírt, és a fánkokat fejjel lefelé (tehát azzal az oldallal, ami eddig a deszkán volt) a forró zsírba tesszük. 2-3 perc után, ha már szép piros az alja, megfordítjuk (ha elég jól dolgoztunk, és mély a lábasunk, maguktól megpördülnek, amint hozzájuk értünk).
- Lecsöpögtetjük, és még melegen fogyasztjuk őket.