A nyár egyik természeti csodájaként ismert tiszavirágzás a Tisza és mellékfolyóinak egyedülálló látványossága, melynek időpontja az időjárástól és és a folyók vízállásától függ, pontosan nem meghatározható.
A tiszavirágzásnak területi dinamikája is van, ugyanis a virágzás a Tisza déli szakaszairól indul és halad a folyásiránnyal szemben a folyón felfelé.
A kérészek nászának évtizedes megfigyelései szerint a rajzás június 10. és 20. közé tehető. Ilyenkor a milliónyi rovar szerelmi élete naponta 17 és 18 óra között kezdődik és 19.30-20.30 között fejeződik be. A nász meleg, szélcsendes június közepi estéken a legzavartalanabb, ezekből viszont Medárd napja óta nagyítóval sem találunk.
Mint azt a Sokszínű vidék megírta, 2020-ban június 7-én láttak először néhány tiszavirágot a folyón, ami reményt adott, hogy hamarosan megkezdődik a tömeges rajzás. Ma úgy tűnik, hogy a rendhagyó időjárás és nagy mértékű áradás miatt ismét egy újabb arcát mutatja a tiszavirágzás: a kérészek násza a szürke színek jegyében zajlik, a milliós nagyságrend várat magára.
A Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatósága természetvédelmi járőrei június 8-tól figyelik és várják a gyönyörű jelenséget, melyről a nemzeti park honlapján számolnak be napi rendszerességgel. A nagy sikerélmény egyelőre késik, bár június 21-én a korábbi napokban tapasztaltaktól örömtelibb információt osztottak meg az érdeklődőkkel.
A napi csúcs körülbelül este negyed hét körül volt, amikor az előző napi rajzásoknál nagyságrendekkel nagyobb egyedszámot láthattunk. Becslésem szerint ez elérte a százezres nagyságrendet. Már június 20-án is lehetett érezni időnként a kibocsátott feromon illatot, de ma ezzel volt tele az egész vízfelszín. És, amit ma már lehetett hallani, a sok kicsi szárny sajátságos zizegése. Ezeket csak nagy egyedszámnál lehet tapasztalni
– írta a nemzeti park weboldalán Tálas László.
Mindeközben a Körös-torok Facebook oldalán egy Révész Gábor által készített rövid videó kíséretében közölték, hogy esőben is virágzott a Tisza Csongrádnál.
A nász mellett esőtáncot is jártak a csongrádi tiszavirágok, ugyanis június 21-én napnyugta előtt – évtizedek óta nem tapasztalt módon – párás, csapadékos időjárási körülmények között – mindössze 18 Celsius-fokos hőmérséklet mellett a közepesnél picivel nagyobb rajzást lehetett megfigyelni a Fahídnál
– írták a bejegyzésben.
Kiemelt kép: MTI/Czeglédi Zsolt