A Barátúri-tó mesterséges állóvíz, amit a Magyarhertelendhez tartozó Barátúr közvetlen közelében építettek víztározónak. A projekt közel kétmilliárd forintból valósult meg 2016 és 2019 között, a vízfelület 2020 februárjában érte el az üzemvízszintjét, írta a Pécs Aktuál.
A Mecsek északnyugati lankái között 28 hektáros – áradáskor 53,5 hektárra terebélyesedő – tó víztározónak épült. Kezelője a vízügyi igazgatóság, tulajdonosa az állam, turisztikai hasznosítója pedig az önkormányzat.
Turisztikai hasznosítására a tervek megvannak, s ha minden jól alakul, a helyieknek és a környékbelieknek újabb kis gyöngyszemük lesz a Mecsekben.
Elsősorban abban gondolkodunk, hogy strandolásra használjuk majd a tavat, illetve olyan evezős tevékenységnek adhat otthont, amely nem jár zajjal: például a supozás. A látványos félsziget központi szerepet töltene benne, nem csak a fürdőzést képzeljük oda, hanem az ikonikus, egyedülálló fa közelében színpadot állítanánk fel, és különböző rendezvényeket tartanánk ott
– mondta a portálnak Szeledi Katalin, Magyarhertelend polármestere, aki hozzátette: mindig szem előtt kell tartaniuk, hogy ez egy árterület, változhat a vízmélység, így mindent úgy építenek fel, hogy el is lehessen bontani.
A terület szépítése már megkezdődött, a közelmúltban 1000 facsemetét ültettek el annak érdekében, hogy igazán vonzó, természetbarát, ligetes legyen a tó környéke. Idővel a gáton kívüli részen telkeket és parkolót is kialakítanának, jövőre pedig talán már egy büfét is üzembe helyeznek.
Elindult egy folyamat, amit jelentősen megakasztott a koronavírus-járvány, aztán ehhez jött még a tó tavalyi leeresztése. Látjuk a tóban rejlő lehetőségeket, szeretnénk valami olyat létrehozni, ami a helyieknek és a távolabbról érkezőknek, a turistáknak is nagy örömet szerez
– közölte a polgármester, megemlítve, hogy a későbbiekben esetleg a horgászat is szerepet kaphat a Barátúri-tavon.