Az aggófű, a bogáncs és a lórum tipikusan olyan növények, melyeket a kertészek rémálmaiban növekednek csak a kertben. A Sussexi Egyetem kutatói azonban kimutatták, hogy ezek a gyomok kétszer jobban vonzzák a méheket – írta meg cikkében a Dailymail.
A tudósok vizsgálatuk során a fent felsorolt három gyomnövényt és a vadvirágokat is tanulmányozták és négyszer annyi beporzó fajt regisztráltak a növényekről. Közben a Rovarok és Tápláléknövényeik Adatbázisa szerint kétszer annyi növényevő fajt vonzanak ezek a gyomok.
Dr. Nicholas Balfour, a tanulmány szerzője elmondta, hogy már számos bizonyíték áll rendelkezésre, amelyek azt mutatják, hogy a gyomok létfontosságú erőforrások a beporzók számára.
A három vizsgált gyomnövények nyitott virágai vannak, amelyek lehetővé teszik, hogy a beporzó fajok széles skáláját vonzzák magukhoz, és átlagosan négyszer több nektárcukrot termelnek, mint az illetékes hivatal által ajánlott rovarcsalógató növények, mint a vöröshere vagy a vad majoránna
– mondta a tudós, aki tudós kiemelte, hogy a beporzók kulcsfontosságúak a globális biodiverzitás, az ökoszisztémák ellenálló képességének megőrzésében és a mezőgazdasági termelés hatékonyságában is. Ezeknek a rovaroknak a fogyatkozása azonban komoly aggodalmakat okoz.
Tisztában vagyunk azzal, hogy a mezőgazdasági gyomok terméskiesést okoznak, viszont azt sem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy a viráglátogató rovarok felbecsülhetetlen értéket jelentenek
– tette hozzá a Dr. Nicholas Balfour, aki aggasztónak találta, hogy évi 10 millió fonott költ a kormány ezeknek a növényeknek az irtására.
Eredményeink egyértelműen azt mutatják, hogy a gyomnövényeket nem értékeljük eléggé a természetes biológiai sokféleség fenntartásában játszott szerepéért
– szögezte le a kutató.