Mint mondta, a Balatont érintő fő kérdések lesznek a Balatorium program sarokkövei, melynek során a művészet, a kultúra és az ökológia szereplői fognak össze a tóért.
Felidézte: olyan edukációs programokat indítottak, amelyek a művészet eszközeivel reagálnak a Balaton problémáira. Az előző félévben négy kurzus indult 41 hallgatóval és 28 művészeti projekt született.
Egyebek mellett lassú tájbejárási programsorozat indul Dörgicse közelében, ökológiai társasjátékot fejlesztettek, valamint létrehoztak egy alternatív oktatási helyszínként működő pavilont.
A sajtótájékoztató keretében zajló kerekasztal-beszélgetés során a természetvédelemmel, a Balaton élővilágával foglalkozó szakemberek felhívták a figyelmet a tavat érintő legjelentősebb problémákra, a megoldásra váró feladatokra.
Vers József, a Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóságának tájegységvezetője kiemelte: bár örvendetes, hogy sokan látogatnak a Balatonhoz, a tömeg hatására megváltozik az itt élő fajok összetétele, számos faj eltűnik a területről.
Honti Márk kutató felidézte, hogy a 2019-ben jelentkező algavirágzás az alacsony vízszint következménye volt. Mint mondta, fel kell készülni az éghajlatváltozás okozta kihívásokra.
Takács Péter, a Balatoni Limnológiai Kutatóintézet tudományos főmunkatársa arra hívta fel a figyelmet, hogy egyre csökken a Balatont tápláló folyók vízmennyisége, ami a vízszint csökkenéséhez vezet.
Az idegenhonos fajok megjelenése pedig tönkreteheti a tó élőközösségét
– húzta alá. (MTI)