Sárospatak fölött található a Megyer-hegyi tengerszem, amely emberi tevékenységnek köszönheti születését, ma pedig már védett terület.
Itt már a 15. századtól működött malomkőbánya, a bányászok hegy oldalába vájt barlanglakásai külön érdekessége a helynek.
Az esővíz az egykori bánya fejtési gödrében összegyűlt, így keletkezett a napjainkban is megtalálható állandó vizű tó, melynek össztömege 4000 köbméter, legmélyebb pontja 6,5 méter.
A bányató nevében szerepel a tengerszem kifejezés, de vize csapadékvíz, nincs köze a tengerszemek gleccservizéhez.
A tavat és környékét 1997-ben természetvédelmi területté nyilvánították, melynek teljes neve: Megyer-hegyi Tengerszem Természetvédelmi Terület. Területe 1,07 hektár, egész évben szabadon látogatható. Kezelője a Aggteleki Nemzeti Park Igazgatósága. A park Magyarország egyik legkisebb ilyen jellegű védett területe.
Egy online szavazáson korábban Magyarország legszebb természeti csodájának választották.
Ma a tó kedvelt túrázó és kirándulóhely, valamint geológiai feltárulás és kultúrtörténeti bemutatóhely is, ahol napjainkban jó állapotban levő ösvények találhatók a turisták számára, és információs táblák is segítenek tájékozódásban, olvastuk a Wikipédia szócikkében.
Gyalogos turistaösvényeken Károlyfalváról és Sárospatakról is megközelíthető. A Malomkő tanösvény kiemelt látogatottsággal bír, mely piros túraút-jelzéssel vezet Sárospatak belvárosától.
E sorok írója is végigjárta ezt a tanösvényt márciusban, mikor még nem zöldült a természet és a tokaji szőlőtőkék. Bár a terep egy idő után meredeken halad fel a hegyre, de érdemes nekivágni, bárki számára teljesíthető a körülbelül 1 kilométer hosszú ösvény.