A múlt században élt híres geográfus, Cholnoky Jenő is felvetette ezt a kérdést már a Balaton című művében, de ő maga nem hitt ebben igazán. Úgy gondolta, hogy nincsenek víz alatti források, csak a lehulló csapadék és belefolyó patakok táplálják a tó vizét.
Viszont a Balaton környékén sok vízforrás van, így akár a tó aljában is lehetnek. Illetve voltak is vízszivárgások, elsősorban az északi part mentén, de ezeknek jó pár éve nem találják már nyomait – mondta Tóth Viktor, a Balatoni Limnológiai Kutatóintézet tudományos főmunkatársa az Indexnek.
Ő szintén kutatta a forrásokat és rá is bukkant gyenge vízhozamú, karszteredetű artézi vizeknek, befolyóknak, sédek föld alatti szivárgásainak.
Télen észrevehetők voltak azáltal, hogy nehezebben fagy be a víz a források felett, nyáron pedig azért, mert kismértékben eltért a víz minősége a környezetéhez képest.
Az utóbbi években viszont nyomuk veszett, nem kizárt, hogy többé nem is találunk mederforrásokat. Ennek okai feltehetőleg a nagy aszály, illetve a kontrollálatlan parti kútfúrások lehetnek. A források kiapadása miatt valószínűleg, nem kell tartani a Balaton kiszáradásától, ezek csak kismértékben táplálták a tavat.
A vízhőmérséklet változásának pedig más indoka lehet, például az, hogy a meder alja máshogy nyeli el a napsugarakat a különböző részeken, így van, ahol jobban melegítik a vizet.