Nemzetközi szinten is úttörő jellegűnek minősülő kutatási program zajlik a Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság területén – adta hírül egy facebook bejegyzés.
A kutatás során a szakemberek egy éjjeli lepkefaj egyedeit vizsgálják. A lepkék jelentős többsége az éjszakai lepkék közé tartozik, a világon eddig ismert mintegy 160 ezer lepke fajból legalább 140 000-et tekintünk éjszakainak. Ez az arány a hazánkban előforduló fajaikra is jellemző, több mint 95 százalékuk az “éjszakai” kategóriába tartozik.
A sztyeplepke fokozottan védett faj, természetvédelmi értéke 250 000 forint. A terepi munka során a Hortobágyi Nemzeti Park munkatársaihoz a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság, a Fertő-Hanság Nemzeti Park Igazgatóság, a Természettudományi Múzeum szakemberei és további lepkész szakértők csatlakoztak.
A hortobágyi pusztán végzett felmérések középpontjában egy fokozottan védett éjjeli lepkefaj, a sztyeplepke (Catopta thrips, syn: Paracossulus thrips) élőhelypreferenciájának vizsgálata áll. Országos viszonylatban a Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság területein élnek a legnagyobb sztyeplepke állományok.
Az azonosítók segítségével a kutatók nyomon követhetik a lepkék mozgásmintázatát és más értékes információkat kaphatnak a ritka rovarok életmódjával, és szokásaival kapcsolatban. A lepkék a jelölés során sérülést nem szenvednek, és élettevékenységeiket sem befolyásolja a beavatkozás.