Unst, Nagy-Britannia legészakibb lakott szigete közelebb fekszik az északi sarkkörhöz, mint Londonhoz, a páratlan természeti szépségű Shetland-szigetek tagja az Északi-tengeren.
A BBC Travel összeállítása alapján 1869-ben az édesapjával járt itt, aki mérnökként világítótornyokat tervezett, és tizenöt évvel korábban belekezdett itt az építkezésbe a testvérével.
Összesen harminc tornyot ők terveztek Skócia partvidékén.
Ám őt magát a kilátás sokkal jobban lenyűgözte, mint a torony, és soha kezdett bele hasonlók tervezésébe. Ellenben 1883-ban kiadták A kincses sziget című – később Magyarországon is ismertté váló – regényét, amelyet a legenda szerint ez a hely ihletett.
Sok írásos nyomot gyerekként még nem hagyott itt maga után, de az unsti torony vendégkönyvébe azért bejegyezte a nevét 1869-ben. Ugyanakkor a legenda minden jel szerint igaz, hiszen a regénybeli kincses sziget kitalált térképe nagyon emlékeztet Unstéra.
A legészakibb lakott brit szigetről érdemes tudni, hogy alig több mint hatszázan élnek itt 120 négyzetkilométeren, birkák és shetlandi pónik legelik a füvét.
Nyaranta több mint százezer sirály tölti itt az idejét, madárkolóniái, akárcsak egész Shetlandé, híresek világszerte. Legnagyobb látványosságát, a Muness-kastélyt a 16. század végén építették, de hamarosan a kalózok kifosztották.
Kiemelt kép: iStock