Ha kedvenc eszközeinkre utoljára ősszel néztünk rá, netalántán fedetlenül álltak egész télen a teraszon, a szezont egy alapos takarítással kell kezdenünk – írta cikkében a Félegyházi Közlöny.
Ne ijedjünk meg, ha a grillünket elővéve a grillrács alján fekete, gyakran nedves, ragadós maradványokat találunk. Nagy valószínűséggel nem a festék vagy a bevonat olvad le a rácsról, hanem a húsból kisült zsiradék gyűlt össze rajta, majd kormozta be a felületét.
Ezek a szennyeződések a hiedelemmel ellentétben nem adnak extra ízt a húsoknak, ezért érdemes mielőbb megszabadulni tőlük, és a grillszezont egy alapos mélytisztítással kezdeni. Ehhez célravezető lehet különböző grilltisztító keféket beszerezni, amelyek kaparófelületével könnyebben szabadulhatunk meg a makacs, ráégett szennyeződéstől
– emelte ki Stummer Attila, az Euronics szakértője hozzátéve, hogy azt azonban mindig mérjük fel előzetesen, hogy milyen anyagú a grillünk, ugyanis a bevonattal rendelkező felületeknek nem szerencsés egy fém eszközzel nekiesni. És az első használat előtt is gondosan, kívül-belül tisztítsuk meg a készülékünket mosogatószerrel, zsíroldóval, majd egy alapos öblítés után hagyjuk megszáradni.
Alapvetően a faszenes készülékek a hagyományos grill életérzést képezik, az igazi füstös ízeket is elsősorban így lehet elérni – a ma olyan divatos BBQ szmókerek jelentős része is ezt a tüzelési módot használja.
Ezeket faszénnel vagy brikettel lehet begyújtani, ami némi szakértelmet és több időt igényel. Ugyanakkor ezt megkönnyítendő, grillgyújtók egész sora áll rendelkezésünkre.
A faszenes szerkezetek mellett nálunk is egyre népszerűbbek a gázos készülékek is. Ezek nagy előnye, hogy gyorsan beüzemelhetőek mivel nem kell begyújtani a faszenet, a takarításuk, elrakásuk is gyorsabb, egyszerűbb, ráadásul mivel a húsok nyílt láng fölött sülnek, a pörzsös ízek is megjelennek az ételben.
Amennyiben még csak most ismerkedünk a grillezés mesterségével, vagy nincs helyünk egy nagyobb eszköz tárolására, választhatunk kisebb, hordozható készülékeket is.
A hagyományos, faszén nyújtotta füstös ízt gázos grillek esetében is reprodukálni tudjuk egy füstölődoboz és a különböző füstölő chipsek kombinációjával. Manapság szinte bármilyen fajtájú, méretű, kiszerelésű füstölő chipset lehet kapni. Ezeket a faőrleményeket előzetesen vízbe kell áztatni, majd a direkt ennek a célnak készített rozsdamentes edényben a tűz fölé kell helyezni. A nedves fa nem gyullad be, viszont füstölése közben a számunkra keresett aromákat kiadja magából.
A füstös íz fokozására használhatjuk ezt a módszert bármely grill és BBQ eszköznél, de a gázgrill esetében kifejezetten ajánlott, hogy így érjük el a hagyományosabb élményt.