A rebarbara, a tüdőfű és az azték édes növény után egy reneszánszát élő fűszernövény, a tárkony termesztésével ismerteti meg olvasóinkat Grosz Tamás nagykörűi hobbikertész, aki egy recepttel is kedveskedik az érdeklődőknek.
Tárkony
A tárkony kellemes illatáért és zamatáért termesztett növény. A franciák kedvelt fűszere, de Erdélyben is szívesen használják. Két fajtája is van: a francia és az orosz.
A francia tárkony könnyen termelhető. Tősarjakról jól szaporítható. Napos-félárnyékos, nyirkos helyen fejlődik a legszebben. Aromáját a szárítás során elveszti, ezért ecetben érdemes tartósítani. Szedésre legalkalmasabb idejea július eleje.
A hajtásokat 10 cm- re vágjuk le, majd száraz, szellős helyen szárítsuk meg. Az újra növő hajtások a fagyok előtt még egyszer betakaríthatóak. A második szedés illóolaj-tartalma némileg elmarad a nyárihoz képest. A téli fagyokat nehezen viseli ezért némi takarás mindenkép szükséges.
Főzéskor különleges aromájú leveleiből nem kell sok. Mártásokba szószokhoz, halételekbe, levesekbe, paradicsomos és tojásos ételekbe kitűnő. Kissé kesernyésen csípős, fűszeres íze a gyomornedv elválasztását fokozza, így étvágyjavító hatású.
Tisztított illóolaját az illatszeripar is hasznosítja.
Tárkonyleves
A minap feleségem egy receptet olvasva elkészített egy kitűnő és ízletes tárkonylevest. Íme az általa már egy kicsit „átkreált” finomság.
Hozzávalók
Egy csokor tárkony ,1 ek. vaj, 1 ek. liszt, só, bors, citrom leve, 2 ek. tejföl, 1 tojás, 1 db erőleves kocka.
Elkészítése
- Először apróra vagdaljuk a tárkonyt, majd vajból és lisztből készült világos rántásba tesszük.
- Jól megkeverjük, és feleresztjük meleg vízzel.
- Sózzuk és borsozzuk, az erőleves kockát beletesszük.
- Főzzük 5 percig, miközben tojásos galuskát szaggatunk bele, majd citrommal és tejföllel ízesítjük.
A tárkony termesztésének további kulisszatitkairól és felhasználási módjairól Grosz Tamás szívesen ad tájékoztatást Facebook oldalán, vagy e-mailben a ragokamuvek@gmail.com címen.
Kiemelt kép: Grosz Tamás