Grosz Tamás nagykörűi hobbikertész időre-időre jelentkezik a kertjében termő különleges vagy feledésbe merült növények bemutatásával. Ezúttal egy olyan virágot mutat be, melynek a neve is kíváncsiságra késztető, mert nagyon kevesen ismerik.
Gilisztaűző varádics (Chrysanthemum vulgare)
A növényt régi korokban erős fertőtlenítő hatása miatt halottak konzerválására használták, de rovarölő szerként is igénybe vették. A múltban bélféreg-hajtó szerként és molyűzőként alkalmazták.
Mutatós páfrányszerű levelei, sárga gombszerű virágzata, erős egyenes szára jól mutat a kertben. Fagytűrő évelő növény, mely a komposzt mellett azért jó, ugyanis alkalmanként néhány levelét beledobva, felgyorsítja annak lebontását. Magas kálium tartalma szintén jót tesz a komposzt minőségének.
Termesztése nem kíván szakértelmet, megelégszik az enyhén árnyékos vagy napos hellyel is. Ültethető magról, de tavasszal kúszó gyökérzetét szétszedve is szaporítható.
Virágját érdemes szárítani, mert jól eláll tavaszig, más szárított virággal együtt szépen mutat.
A virágokból főzött teája hasznosítható rovarűzésre, mert ez tartalmazza azokat az illóolajokat, amiket a férgek és rovarok nem szeretnek. Mérgező hatása miatt viszont házi szerként nem ajánlott.
A gilisztaűző varádicsról Grosz Tamás szívesen ad további tájékoztatást Facebook oldalán, vagy e-mailben a ragokamuvek@gmail.com címen.