Termesszék velem: borbolya, a konyha ezerarcú kincse

Gyógynövényként is hasznosítható.
Kapcsolódó cikkek

Grosz Tamás nagykörűi hobbikertész kedveli a különleges növényeket is, melyekkel évek óta foglalkozik, sikereit pedig szívesen megosztja a nyilvánossággal.

Kapcsolódó
Termesszék velem: pettyegetett tüdőfű
Teája hatásos légzőszervi megbetegedések ellen.

A “növénybolond” az alábbiakban a hazánkban csak szórványosan ültetett, de a kertekben elég gyakori növényt, a borbolyát mutatja be számos recepttel fűszerezve.

Jellemzői, gondozása, szaporítása

A borbolya nagyon változatos nemzetségű növény, mintegy 450-500 faj tartozik hozzá. 1-5 méter magas, lombhullató vagy örökzöld cserje lehet, hajtásuk tövises. Szereti a magas dombok, lejtőit, az erdők széleit, viszont kitűnően elvan a szárazabb homoktalajokon is. Talajban nem válogatós, a szárazabb helyeket kifejezetten szereti, de kánikulában nem árt locsolni. A borbolya igen ellenálló és igénytelen.

Magasságuk fajtánként változik, a levelek széle élesen fűrészelt, a levéllemez vastag, virágai élénk sárgák. A termés élénk piros ovális bogyó, egész télen át a bokron marad.

A zöld lombú bokrok ősszel aranysárgára színeződnek, a sötét piros lombúak pedig élénk pirosra. Remek áthatolhatatlan nyírott sövénynek. Tavasszal vagy ősszel ültessük őket, szaporításuk dugványról történik. A legjobb eredmények a fásdugványozással érhetők el. Ehhez szeptember-novemberben vágjunk ceruza vastagságú ágakat, és a fás dugványozásnak megfelelően duggassuk el.

Számos fajának C-vitaminban gazdag, fanyarkás ízű termése ehető, az arab országokban árulják aszalva is. Készítenek belőle lekvárt, szirupokat, borok készítéséhez is felhasználják, gyógynövény is.

Íze hasonlít a vörös áfonyáéhoz, de kicsit savanykásabb és nem annyira kesernyés. Termését augusztus-szeptemberben gyűjtjük. A cserje más részeit mérgező hatása miatt ne használjuk fel.

Jó  tudni!

A közönséges borbolyához hasonlító japán borbolya magja, alkaloidot tartalmaz, ezért fogyasztása nem javasolt.

Gyógyhatása

A gyógynövény nagyon régi múltra tekinthet vissza, termése az emésztőrendszeri problémák orvoslásában, fertőzések leküzdésében és az immunrendszer erősítésében segít, mindeközben még C-vitaminnal is ellátja szervezetünket.

A gyökerében található berberin tartalma miatt enyhén mérgező. Nagy mennyiségben fogyasztva  a borbolya hányingert, hányást, görcsöket, veszélyes vérnyomáscsökkenést, valamint a pulzus és a légzés lassulását idézheti elő.

A levelek és a kéreg kivonata orvosi ellenőrzés mellett májpanaszok, elégtelen epetermelés, étvágytalanság, epeelégtelenség okozta székrekedés, valamint szívpanaszok kezelésére használható.

Egyes források szerint antireumatikus hatással is bír.

Az érett termés fogyasztása egészséges, elsősorban étvágytalanság, gyomorproblémák, terhesség alatt fellépő hányinger kezelésére.

Teája készítése egyszerű: a levelekből és a gyökér kérgéből 1 teáskanálnyit kell 1/4 lilter forró vízzel leönteni, öt perc után leszűrni. Napi adag 1-2 csésze főzet lehet.

A borbolyából készített tea simaizom görcsoldó hatása révén jó gyomor-, bél-, máj- és epebántalmak ellen, de fájdalmas menstruáció esetén is fogyasztható. Az érett termések alkaloidot alig tartalmaznak, meghűléses megbetegedésekben alkalmazhatók, enyhe hashajtó hatásúak.

Konyhai felhasználása

A termésben jelentős mennyiségű cukor, almasav, pektin és C-vitamin található. A terméseket édes gyümölcsökhöz, mustba, lekvárba, zselébe ( segíti a megszilárdulást) és szörpökbe használhatjuk fel.

Savanyú íze miatt citrompótlóként gazdagíthatjuk vele konyhánkat. Az első fagyok után gyűjtött termések már nem olyan savanyúak, mint az ősszel szüreteltek.

A bogyótermés C vitamint, karotinoidokat, antociánokat, cukrot, gyümölcssavakat, pektint tartalmaz. A terméseket édes gyümölcsökhöz, mustba, lekvárba, zselébe (elősegíti a megszilárdulást) és szörpökbe használjuk fel.

Az első fagyok után gyűjtött termések nem olyan savanyúak, mint a korábbiak. Ha ebből akarunk szörpöt készíteni, a terméseket meg kell kocsányuktól tisztítani, kipréselni, vigyázva arra, hogy magvai ne kerüljenek a lébe, miután, ezek keserűek és azzá teszik a szörpöt is.

Receptek borbolyával

Meggyes borbolyalekvár

Borbolya cukorka

Borbolya puding

Borbolya zselé

Borbolya cukorban

Borbolyalekvár szilvával

Borbolyalekvár körtével

Borbolyalekvár almával

Borbolyaszörp

Borbolyalé

Borbolyaecet

A borbolya termesztésének további kulisszatitkairól és felhasználási módjairól Grosz Tamás szívesen ad tájékoztatást Facebook oldalán, vagy e-mailben a ragokamuvek@gmail.com címen.

Kapcsolódó
Kitűnő csemege a savanyított zergeszarv
Ínyenceknek való kedvenc falat.