Sokan nincsenek tisztában jogaikkal és kötelességeikkel – ezekről rendelkeznek a szomszédjogok, mely szabályokat mindenkinek be kell(ene) tartani.
A mezőgazdasági vonatkozású jogi kérdéseket Dr. Cseh Tibor András, MAGOSZ megbízott főtitkára foglalta össze a Magro.hu-nak.
A Polgári Törvénykönyv szerint a tulajdonos a tulajdona használata során köteles tartózkodni minden olyan magatartástól, amellyel másokat, különösen a szomszédokat szükségtelenül zavarná. Tehát tulajdonosként vannak korlátaink, de a szomszéd is köteles a tűrésre – egy bizonyos fokig. A „szükségtelen zavarás”-t el kell kerülni, de hogy mi számít konkrétan annak, ezt sok esetben a helyi jegyzőre bízzák.
Vannak viszont konkrétumok.
Ha a szomszédból áthajló faág zavarja a területünk használatát (például árnyékolással), akkor első lépésben fel kell szólítanunk a fa tulajdonosát az ágak levágására. Ha nem teszi meg, akkor viszont mi levághatjuk az átnyúló részeket.
Az átnyúló gyökerek károsíthatják például a térkövezésünket. A károkozást meg kell szüntetni, ám ehhez nem feltétlenül szükséges a fa kivágása, ha egyéb módszerekkel is „el lehet téríteni” a gyökerek útját. Ennek költsége a fatulajdonost terhelik
Ha a szomszéd nem szedi össze a hozzánk hullott termést, akkor jogunk van azt összegyűjteni.
A közös kerítéssel kapcsolatban általában hallgatólagos megállapodás van a szomszédok között. Ha nincs kialakult gyakorlat, akkor a közös kerítés karbantartása közös, egyenlő mértékű teherviselést jelent.
Az önkormányzatok nem korlátozhatják a haszonállatok tartását. Akkor lehet szó jogsértésról, ha állattartás a helyben szokásos mértéket jelentősen meghaladja. Tehát, ha úgy érezzük, hogy túl korán kukorékol a szomszéd kakasa, nem tehetünk semmit.