Persze, nem kell emiatt lemondanunk a kerti munkákról, viszont odafigyeléssel elkerülhetjük a baleseteket, sérüléseket, illetve ha már megtörtént a baj, akkor gyorsan tudunk cselekedni. A Webbeteg szedte össze, hogy mit tehetünk baleset esetén.
Éles, szúrós, nehéz munkaeszközök, fűnyíró, kés, kapa, kasza, metszőolló…, folyamatosan használjuk ezeket a veszélytelennek nem mondható tárgyakat. De van, hogy nem közvetlenül maga az eszköz okoz veszélyhelyzetet, hanem például egy fűnyírás közben felpattanó kavics vagy egy rossz mozdulat, elesés.
Mi a teendő sérülés esetén?
- Felületi sérülésnél elég csak a sebet megtisztítani.
- Kisebb szúrt, vágott, roncsolt sebnél fertőtlenítés után keressük fel a háziorvost, aki szükség szerint ellát minket.
- Ha ezt elmulasztottuk és egy-két nap múlva megduzzad, bepirosodik a seb, akkor viszont feltétlenül menjünk orvoshoz vele.
- Kis – hajszáleret érintő – vérzésnél mossuk le, fertőtlenítsük a sebet, majd ragasszuk le.
- Súlyosabb(nak tűnő) vérzés esetén mindenképpen hívjuk a mentőket. Addig emeljük magasba a vérző testrészt és alkalmazzunk a vérzésforráson nyomást.
- Kificamodott boka, végtagtörés esetén ne mozgassuk a testrészünket, ne mozgassuk, hívjunk orvost, mentőt. Ha magasról zuhantunk le, akkor a belső sérülések veszélye miatt egyáltalán ne mozogjunk az orvos érkezéséig.
- Ha idegen test kerül a szemükbe és nem távozik magától, akkor folyó vízzel próbáljuk meg eltávolítani, ha nem sikerül, akkor irány az orvos.