Köztudott, és több ízben írtunk már mi is arról, hogy milyen jól lehet hasznosítani a konyhai hulladékot a kertben, elég, ha csak a tojáshéjra, kávézaccra, zöldségek maradékaira gondolunk. Ám az már kevésbé ismert tény, hogy a kávézacc nem tesz jót minden növénynek, vannak olyanok is, amikre nem szabad rászórni. A kávéval ugyanis komoly károkat okozhatunk növényeinknek, ha nem a megfelelőeknél használjuk, vagy ha túl nagy mennyiséget alkalmazunk belőle.
A kávézacc savas kémhatása nem minden növény számára ideális, a balconygardenweb.com gyűjtésének köszönhetően azonban most megtudhatjuk, melyek azok a növények, amelyek meghálálják, és melyek azok, amelyek nem szeretik a kávézaccot.
Hogyan használjuk a kávét a kertben?
A kávézacc kiváló hatással van a savas közeget kedvelő növényekre, hiszen remek nitrogénforrás, javítja a talajban lévő hasznos mikroorganizmusok szaporodását.
- A megmaradt lefőzött kávénk, ami már senkinek sem kell, a növényekre önthetjük. Legjobb, ha 1:1 arányban felhigítjuk vízzel, és locsolunk vele. 3-4 hetente használhatunk ilyen módon locsolásra kávét.
- A kávézacc szerves anyagként is felhasználható. Keverjünk össze 1 rész kávézaccot 3 rész kerti földdel, és 3-4 havonta egyszer adjuk a növényeink talajához.
- Az is jó ötlet, ha kávézaccot teszünk a komposztba. 2-3 havonta egyszer használjuk a növényeknél.
Fontos tudni: fiatal növényeknél és a palántáknál nem szabad kávézaccot használni!
Melyik növényeknek tesz jót a zacc?
Hortenzia: Késő ősszel adhatunk kávézaccot a hortenzia körüli talajhoz, és évente 2-3 alkalommal megismételhetjük a műveletet. A kávézacctól a virágok színe is megváltozhat.
Azálea: Ez a savkedvelő növény szereti, ha zaccot adunk a földjéhez. 4-6 havonta keverhetünk egy marék kávézaccot a földjébe, hogy fokozza a virágzást és a színeket. Érdemes észben tartani, hogy ha a talajban magas a nitrogéntartalom, a kávézacc meggátolja az azálea virágainak növekedését.
Gyöngyvirág: Ezt a virágot is táplálhatjuk zaccal, ha 2-3 havonta egy marékkal teszünk a földjéhez, vagy a főzött kávéból visszamaradt vízzel locsolunk. Fokozza a növekedést.
Áfonya: Az áfonya állandó nitrogénellátást igényel, és szereti a savas talajt. Ez a növény mindenképp a kávézaccot kedvelő növények listájának élén áll, és biztosan rengeteg bogyót növeszt, ha 4-6 hetente kávévízzel kezeljük.
Magyal: Terítsünk egy marék kávézaccot a magyalcserjék tövébe a sűrű levelek és a legjobb bogyótermés érdekében. Ismételjük a műveletet 5-8 hetente.
Rózsák: A rózsák szeretik a nitrogént és a savas talajt. Gyönyörű virágokban gyönyörködhetünk, ha növényenként 4-6 hetente egyszer fél csésze feketekávé vizét rájuk locsoljuk.
Karácsonyi kaktusz: Havonta egyszer öntözzük meg a karácsonyi kaktuszt kávéval dúsított vízzel. Ez felgyorsítja a növekedést, és a csodálatos virágzáshoz is hozzájárul.
Filodendron: Adjunk hozzá egy marék kávézaccot a virág földjéhez 4-6 havonta, hogy a levelek bokrosabbak legyenek. Havonta egyszer kávévizet is használhatunk.
Fokföldi ibolya: A fokföldi ibolyák szeretik a savban és nitrogénben gazdag termesztőközeget, és ha 4-6 hetente őrölt kávét adunk a talajhoz, az elősegíti a növény fejlődését és színes virágok növekedését.
Ciklámen: A sűrű növekedést elősegítheti, ha a ciklámen virágzási időszakában 2-3 hetente egyszer kávés vízzel öntözünk.
Majomfa: A majomfák is szeretik a nitrogént, mivel fokozza a vastag szár és a levelek növekedését. Havonta öntözhetjük kávés vízzel.
Anyósnyelv: Az anyósnyelv időnként viseli el a kávés vizet. Készítsünk oldatot 1 rész kávéból és 2 rész vízből, és 4-5 hetente egyszer öntözzünk vele.
Mely növények nem szeretik a kávézaccot
A túlzottan savas talaj elpusztíthatja vagy akadályozhatja az olyan növények növekedését, mint a spárgapáfrány, a kínai mustár, az olasz perje, a levendula, az orchidea, a rozmaring, a paradicsom és a muskátli.
Ezeknek a növényeknek a gyökerei nem képesek felszívni a talajban lévő kávézacc által hozzáadott tápanyagokat. A túlzottan savanyú közeget nem kedvelő növények növekedését a kávézacc és a miatta megváltozott talaj pH is hátráltathatja.