Nem minden strandot javasolnak fürdőzésre a Velencei-tónál

Van strand, aminek kifogásolható a minősége.
Kapcsolódó cikkek

Az Európai Unió éves vízminőség-mérési eredményeit követően, a Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) nyilvánosságra hozta a hazai szabadvízi fürdőhelyek, köztük a Velencei-tó részletes eredményeit is, amelyeket kockázatalapú statisztikai értékeléssel négy év teljes adatsora alapján készítettek el, írja az fmc.hu.

Kapcsolódó
Az alacsony szint ellenére jó a Velencei-tó vízminősége
Nem lehet kizárni, hogy egy nyári oxigénhiányos állapot a jelenlegi alacsony vízállás miatt újabb halpusztulást okoz.

Ellenőrzésre évente legalább négy alkalommal kerül sor, egyszer a fürdési idény előtt, majd a szezon során havonta legalább egyszer. A természetes fürdővíz minősítése a baktériumok száma alapján történik, négy év legalább 16 eredménye alapján.

Az értékelések szerint a fürdővizek „kiváló”, „jó”, „tűrhető” vagy „kifogásolt” minősítést kaphatnak. Ha egy fürdőről nincs kellő számú minta, például mert a fürdőhely újonnan létesült, vagy elmaradtak a mintavételek, a fürdővíz a térképen “nem minősíthető” megjegyzéssel szerepel.

– áll a közleményben.

Az értékelés a vízminőség ingadozását is figyelembe veszi, így megállapítható, hogy mekkora a szennyezés kockázata: a kiváló vagy jó minőségű fürdővizekben nagyon alacsony, a kifogásolt helyszíneken viszont túl nagy ahhoz,  hogy biztonságosnak lehessen nevezni a fürdőzést, bár ott sem folyamatosan rossz a fürdővíz minősége.

Az NNK 2021. évi összesítése alapján a 274 kijelölt természetes magyarországi fürdőhely közül 165 természetes fürdővíz kapott kiváló minősítést, míg 64-et jónak ítéltek, 6 esett a tűrhető kategóriába, míg 4 helyen kifogásolt a vízminőség. 

A Velencei-tó 13 fürdőhelyének minősítése:

Kiváló minősítésű

Jó minősítésű

Tűrhető minősítésű

Kifogásolható minősítésű

Nem minősíthető

Kapcsolódó
Vízimentők tanácsai: így strandoljunk biztonságosan
A fürdésnek, strandolásnak vannak szabályai, amiket érdemes a biztonság miatt betartani.