Óriási mértékben csökkentek Ázsia édesvíz készletei – írta a National Geographic.
Napjainkban nem kell különösebben hangsúlyozni a tiszta víz fontosságát az emberiség jövője szempontjából. A Pennsylvania Állami Egyetem tudósai kínai szakemberekkel közösen végeztek kutatást, melynek eredménye nem sok jóval kecsegtet a vízkészletek terén.
A Tibeti-fennsíkról eredő folyók mintegy 2 milliárd ember számára biztosítanak vizet, ám, ha nem szigorítanak a klímaváltozást ellensúlyozó intézkedéseken, rövid időn belül víz nélkül maradhat Ázsia nagy része.
A Tibeti-fennsíkon a klímaváltozásban érintett vízkészletek állapotát eddig nem sok tudós vizsgálta, ezt pótolta most a nemzetközi kutatócsoport. Műholdas és felszíni mérések adatait modellbe táplálták, és az elmúlt 2 évtized változásai alapján előrevetítették a 2060-ig várható változásokat.
A vízhiány a Közép-Ázsiát és Afganisztánt ellátó Amu-darja vízgyűjtőjét, és az Indus Észak-Indiát, Pakisztánt, Kasmírt ellátó vízgyűjtőjét érinti. Még a legjobb kibocsátási esetben is visszafordíthatatlan változások zajlanak az érintett országok területén. A kutatók szerint célszerű olyan, alternatív vízforrások után nézni, amilyen például a más régiókból idevezethető víz lehetőségének kiaknázása.