Több mint egymillió tengeri teknőst öltek meg illegálisan az elmúlt 30 évben, derült ki egy tanulmányból – írta a Greendex.
Évtizedek óta a luxuscikkek iránti kereslet mozgatja a karvalyteknősök és zöld teknősök globális kereskedelmét, a két veszélyeztetett faj együttesen az illegális kereskedelem 95%-át teszi ki. Az Arizonai Állami Egyetem tudósainak becslése szerint 10 év alatt 65 országban évente mintegy 44 ezer teknőst öltek meg illegálisan, pedig a védelmüket törvényekkel szavatolják.
A tengeri teknősökre élelemért, gyógyszeripari alapanyagért, dekorációként vagy ékszerként való felhasználás céljából vadásznak.
Az amerikai kutatók megvizsgáltak minden olyan egész teknőst vagy teknős-testrészt – fejet, farkat, páncélt -, amely illegális forrásból származik.
Délkelet-Ázsia és Madagaszkár a tengeri teknősök vadászatának legfőbb terepei, egy tudományos jelentés szerint Vietnamban a legnagyobb az illegális kereskedelem, Kína és Japán pedig a legnépszerűbb piacai a teknősből készült termékeknek.
A fejlődő országok mindaddig folytatni fogják az illegális teknősök szállítását, amíg azok a magasabb jövedelmű országokban luxuscikknek számítanak.
A nyilvánosságra hozott adatok segíthetnek annak meghatározásában, hogy a természetvédőknek és a jogalkotóknak hogyan kell fellépniük a jövőben a tengeri teknősök védelme érdekében.