Mozaik

Ebből az állatból csak 17 él a világon

wikimedia commons/Tasnim News Agency
wikimedia commons/Tasnim News Agency
A faj kihalását részben az orvvadászat okozta, továbbá fő prédája, a gazellák levadászása, és élőhelyének szűkülése.

Világszerte már csak 17 példány maradt a kipusztulás szélén álló ázsiai gepárdokból, ismertette az iráni környezetvédelmi hatóság vezetője.

Az állatok védelmére különböző intézmények együttműködésére van szükségünk

– mondta Sina Anszári, akit az IRNA helyi hírügynökség idézett.

Az ázsiai gepárd (acinonyx jubatus venaticus) a gepárdok egy olyan alfaja, amely már csak Iránban marad fenn.

A Természetvédelmi Világalap (WWF) szerint összesen öt alfaj létezik világszerte mintegy 6600 példánnyal; a legtöbb Dél-Afrikában él.

Anszári egy olyan rendezvény margóján szólalt fel, amelyen együttműködési megállapodást írt alá a környezetvédelmi hatóság a közlekedési rendészettel. A megállapodás a nagymacskák hathatósabb védelmét szolgálja a Szemnán tartományban található Turán természetvédelmi övezetben.

Az ázsiai gepárd afrikai rokonához hasonlóan rendkívül gyors nagymacskaféle. Valaha a Vörös-tengertől egészen Indiáig terjedt az élőhelye. Az elmúlt évszázadban a faj populációja teljesen felmorzsolódott, holott az 1990-es években még mintegy négyszáz egyedről tudtak, 2007-ben pedig 60-100 becsülték állományukat.

A faj kihalását részben az orvvadászat okozta, továbbá fő prédája, a gazellák levadászása, és élőhelyének szűkülése. Sok ázsiai gepárdot ütöttek el autók, vagy öltek meg juhászkutyák, mivel a juhászok számára engedélyezik, hogy a gepárdok élőhelyein legeltessenek. (MTI)

Az állatok világában kihalás fenyegeti a zengőlégyféléket is, az édesvízi állatok egynegyedét, illetve drasztikusan csökkent az erdei elefántok száma is.

Kapcsolódó
Ebből a madárból 15 élhet a vadonban
Tojásból nevelték fel tudósok az igen ritka kékszemű galambocska egy példányát.
Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik