Parádon a kedden megtörtént a munkaterület átadása és elkezdődött a Rákóczi fa állagmegóvása, mely során tető kerül a törzs fölé, illetve a fa konzerválása is megtörténik. Mudriczki József, a település polgármestere abban bízik a parádiakkal együtt, hogy a térséget érintő nyertes pályázatukkal hozzájárulhatnak ahhoz, hogy Parád Rákóczi fáját még sok-sok évig megmutathassák a látogatóknak, írta honlapján a HEOL.
Több lokálpatrióta parádi szóvá tette, hogy jó lenne a famatuzsálemnek legalább egy részét emlékül megőrizni, s az önkormányzat vezetése is úgy gondolta, a fatörzs továbbra is idegenforgalmi látványosságként szolgálhatna. Ha minden jól halad, még az idei tél beállta előtt megoldható a feladat, ami minden természetszerető embernek jó hír, hiszen egy helyi védettséget élvező értékről van szó, áll a nyilatkozatukban.
A nevezetes kocsányos tölgy évek óta igazi turisztikai látványosság az Ilona-völgyi vízesés közelében. Turisták, arra járók állnak meg napról-napra, hogy fotókon vigyék magukkal a fa különles kinézetét és emlékét.
Az Alsó Park Eger felőli bejáratánál található a Rákóczi-fa, melyhez egy régi legenda kötődik, miszerint II. Rákóczi Ferenc 1710-ben a Felvidékre tartva e fához kötötte a lovát. Számos Rákóczi-fa található az országban. Azt tartja a mondás, ha mindenhol megfordult volna a fejedelem, akkor nem is háborúzott volna. Az azonban tény, hogy megfordult Parádon, hiszen a Rákóczi család létesítette az Üveghutát, melyet írásos bizonyítékok is alátámasztanak.
A kocsánytalan tölgy átmérője 9,5 méter, lombkoronája 20 méter, magassága 21 méter volt teljes pompájában. Azonban az impozáns, sokak által kedvelt és megcsodált fa a kétezres évek elejére kiszáradt, ekkor levágták a koronáját, hogy terhét könnyítsék. Sajnos 2015-ben egy viharban következtében kidőlt, így már csak évszázadokat megélt törzse látható elheveredve az út mellett, aminek most esélyt adnak, hogy még évtizedeken át örömet okozzon az arra járóknak.