Virágzó vidékünk

Egy hónappal előbb indult a medvehagyma szezon, már díszeleg a növény az erdőkben

Somogyi László/Pál Judit
Somogyi László/Pál Judit
Érdemes figyelni az erdőjáróknak, hiszen a medvehagyma idén jóval hamarabb megjelenhet a megszokott helyeken.

A tél utolsó hónapjában már számos tavaszi növény a tavaszt hirdeti. Az enyhe levegőnek köszönhetően a szokottnál előbb ébredezni kezdett a természet. Az erdők rengetegében már most februárban olyan növények bontogatják szirmaikat, és bújnak elő az avar puha védelméből, amiket általában a kikelet első hónapja szokott virágzásra csalni.

A tavasz ígéretét elhozó melengető napsugarak a medvehagymákat is elkezdte csalogatni, és egyre több helyen lopnak élénk zöld színt a megfakult avarba. A Balatonnál és Zalában már százával bújik elő az üde lomberdeink tavaszi aljnövényzetének jellegzetes növénye a medvehagyma.

Somogyi László

Somogyi László február 3-án már sarjadó medvehagymákkal találkozott. A megszokotthoz képest egy hónappal korábban bújtak elő a Nemesvitai kilátó környékén.

Látogatásomkor meglepődve tapasztaltam, hogy több helyen sarjad már a medvehagyma. A Nemesvitai kilátó a Keszthelyi-hegység nyugati peremén található, ahonnan csodálatos panoráma nyílik a Balatonra és a környező tanúhegyekre. Az alatta elterülő erdő idén különösen korán hozta meg a kora tavasz képviselőit

– részletezte a megfigyelés helyszínét László a Sokszínű vidék megkeresésére.

A medvehagymák korai megjelenését az enyhe tél és a szokatlanul magas januári-februári hőmérséklet befolyásolta, ami a természetet előrébb hozta a szokásos ritmusához képest.

A délkeleti fekvésű területen pár növény levele már most elérte azt a méretet, amelyet eddig csak március elején tapasztalhattunk. Érdemes tehát figyelni az erdőjáróknak hiszen a medvehagyma idén jóval hamarabb megjelenhet a megszokott helyeken, így aki gyűjteni szeretné, annak már most érdemes szemmel követni a hajtásokat

– osztotta meg, hogy az egyik legkedveltebb vadon termő, ehető növényünket hamarosan gyűjteni is lehet.

Az alábbi galériában Somogyi László felvételei láthatók, amiken az üde zöld medvehagymák és a balatoni táj szépsége meg megtekinthető.

9 fotó

A növény nedves lombhullató erdőkben, völgyekben és patakok mentén növekszik. Egészséges fejlődéséhez elengedhetetlen a párában dús levegő, a szerves anyagban és nedvességben gazdag talaj. Ha kedvező feltételeket talál, akkor élőhelyét gazdagon benépesíti, gyönyörű, élénk zöld levelei összefüggő szőnyeggel fedi be a talajt. Ezeket az erdőségeket pedig a tavasz üde zöld szigeteivé varázsolják.

Nem csak a Balatonnál sarjad a jellegzetes fokhagymás illatáról könnyen felismerhető növény, hanem Zalában is. Pál Judit február 1-én találkozott a medvehagymákkal, amik már százával bújnak elő a védett, napsütötte helyeken.

A patak partokon, ahol a napsugarak melengetik a földet a picikék százával is bújnak. Úgy gondolom, hogy egy bő hét és itt Zalában teljes szépségében berobban a medvehagyma szezon. Azonban a kitartók már jelenleg is egy-egy csokorral haza tudnak térni

– mutatta be Judit, hogy Zalában mikorra várható a medvehagymák szezonjának a kiteljesedés, ami persze függ az időjárástól is.

Az alábbi galériában Pál Judit fotóit lehet megtekinteni, amiken látható, hogy bizony a medvehagymák mellett a csészegombák is előbújtak a napsugarak hívó szavára.

6 fotó

A medvehagyma az idei esztendőben megelőzte a barlangjából előbújó medvét, hiszen a Balatonnál és Zalában már február legelején ott zöldelltek a még kopár erdők rengetegében.

Fontos tudni!

Ha gyűjteni szeretnénk a medvehagyma levelét nem árt az óvatosság, mivel a medvehagyma könnyen összetéveszthető a – hasonló körülmények között élő – májusi gyöngyvirággal. Azonban a gyöngyvirág levele erősen mérgező, emberi fogyasztásra alkalmatlan.

Somogyi László

A medvehagyma levele kizárólag nem védett területeken gyűjthető, saját szükségletre fejenként naponta legfeljebb két kilogramm mennyiségben. Gyűjtésnél fontos betartani, hogy a két leveléből csak az egyiket szedjük le és ne tépjük ki gyökerestől a földből. Ezzel a növényt segíteni tudjuk, hogy tovább tudjon élni, lélegezni, táplálkozni és a táplálékot el tudja raktározni a talajban megbújó hagymájába, amiből a következő esztendőben újra ki tud hajtani a medvehagyma.

Igazi kincs a szervezet számára

A medvehagyma hatóanyagai közel megegyezőek a fokhagymáéval, amelyek a kéntartalmú vegyületek és ezek módosulatai. A medvehagymában megtalálható A, B1, B2, C és E, F vitamin, valamint levelének magas az ásványi anyag tartalma.

A medvehagyma számos figyelemre méltó jótékony hatással bír, többek között alkalmazható magas vérnyomás, magas koleszterinszint, gyomorpanaszok és krónikus betegségek kezelésére. Egy igazi táplálkozási bomba a test számára.

A növény kapcsán részletesen beszámoltuk róla, hogy nagyon fontos betartani a gyűjtésnél az előírásokat, valamint csak akkor szedjük fel, ha teljesen biztosak vagyunk benne, hogy valóban a medvehagymával van dolgunk.

A cikkben szereplő fotókat Somogyi László és Pál Judit készítette.

Kapcsolódó
Balaton-felvidéki barangolás a medvehagyma birodalmában
Különleges felvételeken mutatjuk be élőhelyüket, kinézetüket, és minden fontos tudnivalót megosztunk a növényről.
Olvasói sztorik