Virágzó vidékünk

Előcsalta az eső az egyik legszebb kétéltűnket

Őrségi Nemzeti Park Igazgatóság /Lukács Renáta
Őrségi Nemzeti Park Igazgatóság /Lukács Renáta
A Kőszegi-hegységben fotózták le a foltos szalamandrát.

Az Őrségi Nemzeti Park Igazgatósága posztolt ki Facebook-oldalán, hogy a várva várt csendes, áztató eső felszínre csalta a Kőszegi-hegység leglátványosabb élőlényei közé tartozó foltos szalamandrákat.

Lukács Renáta kapta lencsevégre ezt az igazán cuki kétéltűt:

4 fotó

A foltos szalamdra a Wikipédia szócikke szerint Európában az északi részek kivételével, Nyugat-Ázsiában, Észak-Afrikában fordul elő. Magyarország hegységeiben honos, az Északi-középhegységben, a Zempléni-hegységtől, egészen a Börzsönyig, a Dunántúli-középhegységben elsősorban a Bakonyban, a Soproni-hegységben és a Kőszegi-hegységben fordul elő. Általában 400 és 1000 méter közötti magasságban él. A lomberdők vizes, árnyékos helyeit kedveli.

A kifejlett szalamandra különféle rovarokkal, meztelen csigákkal, százlábúakkal, ászkákkal és férgekkel táplálkozik. Tiszta vizű patakok és csermelyek környékén, elsősorban lomberdőkben él. Az állatok kora tavasszal előbújnak telelőhelyükről (fagymentes természetes üregekből), ahol nemritkán csoportosan vészelik át a téli időszakot.

Egy természetőr a pincéjében videózta le az állatot, egy ritka akciójelenet: egymásnak estek a foltos szalamandrák a Budai-hegységben. Kanadában pedig szalamandrákat is csemegéznek a húsevő kürtvirágok.

Kapcsolódó
Szalamandrabummot videóztak a Kőszegi-hegységben
Tavaszt éreznek a Kőszegi-hegység kétéltűi.
Olvasói sztorik