Virágzó vidékünk

Pusztulóban a Makovecz-tervezte legendás Sió Csárda

Fortepan/Bauer Sándor, TEOL
Fortepan/Bauer Sándor, TEOL
A Sió Csárda egykor a szekszárdi borvidék és a magyar vendéglátás büszkesége volt.

A szekszárdi Erőhegy lábánál, a 6-os főút mellett áll egy különleges épület, amely valaha pezsgő élet színtere volt, ma azonban csak a múlt emlékeit őrzi. A Sió Csárda nem csupán egy egyszerű vendéglő volt, hanem a magyar organikus építészet egyik kiemelkedő alkotása, amelyet Makovecz Imre tervezett. Bár műemléki védettséget kapott, az évtizedek óta elhagyatott csárda jövője továbbra is bizonytalan.

A Sió Csárda története

A csárdát 1965-ben tervezték, és egyedi, népi építészeti elemeket ötvöző stílusa hamar a környék egyik meghatározó látványosságává tette. Az épület belső kialakítása és külleme a borvidékre jellemző présházak hangulatát idézte, miközben modern építészeti megoldásokat alkalmazott. A csárda különleges formavilága Ybl-díjat is hozott Makovecz Imrének, és az organikus építészet egyik remekművévé vált.

Az évek során a Sió Csárda nemcsak a helyiek, hanem az átutazók kedvelt pihenőhelyévé is vált. A 6-os főút forgalma biztosította, hogy mindig voltak vendégek, akik betértek egy jó ebédre vagy vacsorára. Az épület népszerűsége azonban nem volt elég ahhoz, hogy fenntartható maradjon, és 2001-ben végleg bezárta kapuit.

Így nézett ki egykor a Sió Csárda

4 fotó

Műemlékvédelem volt a halálos ítélet?

A csárda 2011-ben műemléki védettséget kapott, ami kezdetben reményt adott arra, hogy megőrizhető maradjon az épület különleges formája és szellemisége. Azonban a műemlékvédelem szigorú előírásai miatt a felújítás és az újrahasznosítás komoly akadályokba ütközött.

A csárda akkori tulajdonosa, Czakó Gábor 2013-ban úgy nyilatkozott, hogy a műemléki védelem tulajdonképpen az épület „halálos ítélete” volt, mivel a szigorú szabályozások ellehetetlenítették a korszerűsítést. Az épület így évekig üresen állt, állapota pedig folyamatosan romlott.

2016-ban új tulajdonosa lett a csárdának, aki nagy tervekkel vágott neki az épület helyreállításának. A cél az volt, hogy az eredeti állapotot megtartva újítsák fel, és újra életet leheljenek az ikonikus vendéglátóhelybe. Az építészeti tervek elkészültek, de a gazdasági helyzet és a finanszírozási nehézségek miatt a rekonstrukció végül nem indult el.

Mi lesz a Sió Csárda jövője?

A műemléki védettség miatt a felújítás során kizárólag az eredeti anyagokat lehetne használni, és a bővítés is szigorú feltételekhez kötött. Ez jelentősen megnehezíti a munkálatokat és növeli a költségeket, így az évek óta tartó bizonytalanság továbbra is fennáll.

Bár az épület ma is lenyűgöző látványt nyújt, a folyamatos pusztulás veszélye fenyegeti. A kérdés az, hogy lesz-e olyan befektető, aki vállalja a felújítás jelentős költségeit, vagy az idő végleg elnyeli Makovecz Imre egyik ikonikus alkotását.

Így néz ki most az egykor élettel teli csárda

A TEOL újságíróját a tulajdonos beengedte az épületbe, ő készítette a szomorú felvételeket.

A szekszárdihoz hasonló sorsra jutott Dobogókő egykori luxusszállodája és a 21-es út melletti legendás étterem is. Visegrádon ma szellemhotelként árválkodik a szebb napokat megélt üdülőszálló is.

Kapcsolódó
Gobbi Hilda öröksége: miért hagyták pusztulni a visegrádi nyaralót?
A színművésznő visegrádi háza nem csupán egy épület, hanem a magyar kultúrtörténet része.
Olvasói sztorik