Virágboltokban, vagy növénykertekben gyakran botlunk “különleges fazonokba”, akik első ránézésre inkább fantasztikus filmek szereplőinek tűnnek, mint földlakóknak. Ezek a meghökkentő külsejű növények azonban, szokatlan megjelenésük ellenére, mégiscsak a földi élet sokszínűségéről mesélnek.
A trópusok és szubtrópusok növényvilága a fajok leggazdagabb tárháza, egzotikus szépségű, lenyűgöző formavilágú botanikai csodák élnek a forró égöv alatt. A szegedi Egyetemi Füvészkert igazgatónője, Németh Anikó szerint egyáltalán nem véletlen, hogy a csigaházak csavarodása, és egy páfrány levelének alakzata szinte ugyanolyan elrendeződést, arányrendszert mutat.
Számos élőlény testarányában (emberek, rovarok) felismerhetőek az aranymetszés, illetve a Fibonacci-sorozat elemei. Fibonacci-spirálba rendeződnek például a fenyőtoboz és az ananász pikkelyei, a napraforgó magjai, a málna szemei, a karfiol rózsái, egyes kaktuszok tüskéi, és a puhatestűek-háza is
-mondta Németh Anikó a Sokszínű Vidéknek.
A virágszirmok száma gyakran Fibonacci-szám: például a liliomnak, a nősziromnak három; a haranglábnak, a boglárkának, és a vadrózsának öt, a szarkalábnak, és a pillangóvirágnak nyolc, a körömvirágnak 13, az őszirózsának, és a cikóriának 21, egyes százszorszépeknek 34, más százszorszép-fajoknak pedig 55 vagy 89 szirma van. A virágszirmokhoz hasonlóan számszerűsíthetőek a pozsgások és a kaktuszok levelei, tüskéi is.
Akár gyerekkorunk ollóval kialakított, széthajtható papírlegyezői is eszünkbe juthatnak egy szép Manihot grahamii leveleiről.
A spirál levelű Albuca (Albuca spiralis) egy holland nemesítésű dísznövény, melynek csigásan feltekeredett levelei igazán különleges hatásúak. A zöld “anyósnyelvek” egyetlen hagymából, csokorszerűen fejlődnek.
A Crassula umbella egy aprócska pozsgás, mely több más pozsgáshoz hasonlóan szárazságtűrő, kevesebb vízzel is beéri. A néhány centiméteres növény megvastagodott leveleiben hónapokig képes eltárolni a számára szükséges vízmennyiséget.
A Trachyandra egyesek szerint ondolált hajú asszonyság, más vélemények szerint tengeri kígyók tusájának botanikai megtestesülése. Ennek a Kelet- és Dél-Afrikában őshonos fűfafélének magyar elnevezése jóval visszafogottabb, tavaszi spirálfűnek keresztelték el a magyar tudósok.
Mindenkinek ízlésre, fantáziájára bízzuk, hogy Crassula capitella subsp. a cápafogak, vagy inkább a japán pagodák formáját idézi-e, ám kétségkívül igen látványos ez a két arasznyi zárvatermő. Nyáron virágzó, apró csillagaival a sziklakert megkapó dísze lehet a tenyérnyi kőtörőfűféle.
Echeveria Agavoides névre hallgat ez a mexikói kövirózsa faj, melynek latin neve , az “agavoides” arra utal, hogy megvastagodott levelei az agavé kaktuszok formáit idézik. Mások szerint inkább egy kicsiny, de annál veszélyesebb, földönkívüli ragadozó nyitott szájára bukkantunk.
A Dél-Afrikából származó Haworthia cooperi áttetsző, mással össze nem téveszthető fajta, melynek folyadékkal telt leveleit első ránézésre inkább üveggolyóknak, vagy könnycseppeknek nézhetjük.
Igaz, hogy a Crassula buddhas temple egymásra rétegződő, vékony levelei miatt hivatalosan a “Buddha temploma” nevet kapta, vannak akik mégis másra asszociálnak a határozottan ég felé törekvő, karakteres növény láttán.
A különleges Octopus agave latin neve (Octopus) magyarul polipot jelent. Könnyen lehet, hogy Hollywood fantasztikus filmjeinek látványtervezőit éppen ez az agavé ihlette az óriás marslakók figuráinak megformálása közben.
A prózai tények ismerete ellenére egy virágboltba betévedve továbbra sem árt óvatosnak lennünk, hiszen ki tudja, melyik növényből ugranak elő hirtelen mégiscsak a kis, zöld emberkék.
Kiemelt kép: facebook