Voltál már úgy, hogy egy látszólag halott növény új életre kelt a kezeid között? Mentettél már meg fonnyadt, leszáradt szobanövényt amiről más már lemondott? Gyakran egy olyan növény, amely teljesen halottnak tűnik, még él, és a megfelelő gondozás mellett csodálatos módon újból kivirul.
A hgtv.ca segítségével összegyűjtöttünk néhány tippet, amit te is megtehetsz haldoklónak tűnő szobanövényedért – hogy az új életre keljen.
Először is ellenőrizzük, van-e még élet az elszáradt növényben
Csak azért, mert egy növény levelei leszáradtak, nem biztos, hogy nincs benne élet. Ezt könnyedén ellenőrizhetjük, mindössze a szárat kell megvizsgálnunk. Az elhalt levelek leszedegetése után vágjuk vissza a szárakat. Ha a szárak belsejében van még zöld rész és nem törékenyek, hanem rugalmasak, hajlékonyak, akkor még él a növény és van esély a felélesztésére. Előfordulhat az is, hogy már csak a gyökér él, ekkor is lehet próbálkozni. A szárakat mind vissza kell vágni, úgy, hogy nagyjából 5 centinéter maradjon meg belőlük, így a visszavágáskor biztosan nem sérül a gyökérzet. Ha a növény él, a régi szárak mellett ki fog hajtani.
Nem árt tudni, mi volt a probléma
Annak, hogy a növény rossz állapotba került, megvolt az oka, amit ki kell derítenünk és a probléma forrását meg kell szüntetnünk. Kiszáradt? Nem érte elég fény? Beteg volt? Kártevők támadták meg? Találjuk meg az okot, mielőtt újra bekövetkezne.
Gyakran a víz a baj forrása!
És nem feltétlenül az, ha a növény kiszáradt. Gyakori probléma az is, ha túl van öntözve. Ha a levél barna, és a széle körül száraz, kunkorodik, a gyökér körül pedig a föld is vízhiányos, akkor bizony öntözni kell. Nem is mindig elég a locsolás, a feledékeny gazdák jól teszik, ha nedvesebb helyen tárolják egy ideig a növényt – például a fürdőszobában -, hogy azok jól felszívhassák magukat.
Az is baj lehet, ha a növény túl van öntözve. Ilyenkor is sárgásak, barnásak a levelek, de nem szárazak. Ha a növény azért haldoklik, mert túl sok vizet kapott, a legjobb megoldás az átültetés.
Ne használj műtrágyát!
Sokan hiszi, hogy egy kis műtrágya segít a haldokló növényen, pedig nem. Mikor egy növény küzd, a műtrágya csak árt a gyenge gyökereknek. A műtrágyázással tehát jobb várni, míg a növény felépül.
Vigyük a növényt napos helyre vagy árnyékba!
Egyes növényeknek kevesebb, másoknak több fény kell a növekedéshez. A fényhiányos növényeknek sápadtak a levelei és vékonyak a szárai, és növekedésük is megáll. Ilyenkor egyszerű a megoldás, át kell a növényt naposabb helyre helyezni. Ha erre nincs lehetőség, segíthet, ha a növény körül világos kavicsokat helyezünk el. Ez tükrözi a meglévő fényt, ezzel segítve, hogy a növény megfelelő mennyiségben jusson hozzá.
Azokat a növényeket, amelyek nem szeretik a túl sok fényt, szintén át kell helyezni. Amikor a növény levele száraz és fehér foltos, eljött ennek is az ideje. Ilyenkor keressünk magas páratartalmú, árnyékos helyet, vágjuk le a megégett leveleket és alaposan öntözzük meg a növényt. Ha nincs lehetőség mozgatni a növényt, érdemes árnyékolót – például lombkorlátot – telepíteni a tűző napot nem bíró növény elé.
Új cserepet a növénynek!
A tápanyagok hiánya lehet a növények pusztulásának oka. A tápanyaghiány jelei: megtorpant növekedés, elszíneződött, hibás formájú levelek, gyenge szárak. Ilyenkor megoldás, ha új helyre, tápanyagokban gazdag új földbe ültetjük át a növényt. A műtrágyával azonban nagyon kell vigyázni, a legtöbb növény a hidegebb hónapokban pihen, csak növekedési időszakban előnyös a műtrágyázás, tehát tavasztól őszig. Alternatíva lehet a vízben oldódó verzió, mivel az kevésbé valószínű, hogy ár a gyökereknek.
A növények számos betegségre hajlamosak, amiknek mind-mind más az oka, tünete, és máshogy tudjuk kezelni. Ha gyanítjuk, hogy a növény beteg, kérdezzünk szakembert a kezeléséről, és ha lehet, nem árt a növényt elkülöníteni, hogy a többi növényt a betegség ne érje.
Kiemelt kép: Pixabay