Márton szerint aki ma nem eszik libát, az egész évben éhezni fog

Aki spicces lesz az újbortól, az a következő évben megmenekül a gyomorfájástól és a fejfájástól.
Kapcsolódó cikkek

Novembert Szent András havának nevezik a néphagyományban, a hónaphoz pedig több jeles nap kötődik. Az Erzsébetekre és Katalinokra még várni kell, november 11-én viszont megérkezik Márton, akinek névnapjához számos bölcsesség, hiedelem, mondás és intelem fűződik.

Libát kerget a szőlőtőkék között a Márton-nap alkalmából rendezett Libadalom elnevezésű rendezvény egyik résztvevője Etyeken 2019. november 9-én – Fotó: MTI/Vasvári Tamás

Márton napja a karácsony előtti 40 napos böjt előtti utolsó ünnepnap, nem véletlen hát, hogy november 11-e a nagy mulatozások és – elsősorban – a libalakomák és az újbor kóstolásának a napja. A Márton napi dínom-dánomokról szóló első írásos beszámoló 1171-ből származik. E napon fejezték be az őszi munkákat, a cselédek ilyenkor kapták meg évi bérüket, hozzá ráadásként egy libát és az újbor kóstolása mellett vágtak le először tömött libákat, írja a Netfolk.

Márton napjához népi időjóslások kapcsolódnak

Hiedelmekből sincs hiány

Márton napja Európában

Szent Mártonhoz kapcsolódik, hogy az Európai Kulturális Tanács által kijelölt, Európát átszelő 15 tematikus kulturális útvonal egyike a “Szent Márton kulturális út”, mely Szombathelytől a franciaországi Tours városáig vezet.

Világcsúcsot sétált Szent Márton Útján a kalocsai tanár
40 nap alatt gyalogolt 2000 kilométert a zarándokúton.

Kiemelt kép: Pixabay