Hét madár hősies vándorútját követi nyomon a#HősHetes elnevezésű kampány, amely a Nemzetközi Madárvédelmi Tanács (BirdLife International) kezdeményezésével indult és a vonuló madarakra leselkedő emberi eredetű veszélyeztető tényezőkre hívja fel a figyelmet – tájékoztatott meg a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület.
A madárvonulás nem csak a telelőhelyekre való eljutást, hanem a túlélésért való küzdelmet is jelenti, ami igaz a legapróbb énekesmadaraktól a leghatalmasabb ragadozómadarakig minden költöző madárra. Madarak millióinak kell erős viharokkal, éhes ragadozókkal és akár éhhalállal is megbirkóznia a több ezer kilométeres útjuk során, és sajnos számos olyan veszély is leselkedik rájuk, amiért az emberek a felelősek.
Minden évben nagyjából 25 000 000 madár pusztul el Európában az illegális madármészárlásoknak köszönhetően. Nem elég, hogy a kedvelt és védelmet élvező madárfajokat sem kíméli az élőhelyek eltűnése és a klímaváltozás, állománycsökkenésükhöz még a válogatás nélküli lelövés, csapdázás vagy megmérgezés is hozzájárul.
„A hős hetes”-be tartozó madárfajok – a barátposzáta, a parlagi sas, a vadgerle, a fürj, a vörösbegy, a dögkeselyű és a fehér gólya – legtöbbje hazánkban is előfordul, ezért a vonulás során az őket érő negatív emberi hatások a hazai állományokat is kedvezőtlenül befolyásolhatják.
Szerencsére hazánkban a természetvédelem erősebb, mint sok más, a kampányban is résztvevő országban, de a kezdeményezéshez csatlakozott MME kötelességének érzi, hogy felhívja a figyelmet a problémára, így segítve azokat az országokat, ahol a madárvédelem még gyerekcipőben jár.
Ha valaki többet szeretne megtudni a kampányról, ITT olvashat arról.
Kiemelt kép: Morvai Szilárd