Mielőtt a lenyűgöző környezetben játszódó hegyifilmek legújabb világklasszisait sorra vennénk, egy kis múltidézés a kategória klasszikusai közül. Igaz, csak néhány évet ugrunk vissza az időben, hogy a hegyikerékpáros Danny Macaskill olyan látványosan és olyan szépen megkomponáltan mutassa be Skócia és a Hebridák talán legszebb szigetét, Skye-t, ahogy senki más:
És akkor a jelen, hiszen az év legjobb hegyifilmjeiből idén is megtartják (megtartanák) a Banff Hegyifilm Fesztivált Magyarországon, a Corvin Moziban. A filmvilág eme különleges eseményét eredetileg április első három napjára írták ki a honlapja alapján, és ismét bővelkedik bámulatos kisfilmekben.
Míg a fesztivál közzé teszi a honlapján e kisfilmek előzeteseit magyar felirattal és élményszerűen elmeséli a történetüket is egy-egy cikkben, a legjobb új filmek egy része (felirat nélkül) akár már most teljes egészében megnézhető.
Lélegzetelállító képsorokat látunk például az amerikai–mexikói-határon játszódó The Imaginery Line-ben, a Rio Grande kanyonjában. A helyszín nem véletlen, hiszen politikai üzenetet hordoz: a kanyon fölé kifeszített kötéllel – amelyen aztán még át is sétálnak és egymás tenyerébe csapnak a közepén – a határra tervezett fal ellen tiltakoznak a két nemzet tagjai, akik a kapcsolatukat vakmerően vitték filmre (a leghihetetlenebb felvételeket 7 perctől látjuk):
Túlságosan bátor embereket mutat be egészen más környezetben, a Himalájában a Lhotse című 2019-es kisfilm is, amely mint neve is mutatja, a világ negyedik legmagasabb csúcsán játszódik, a Mount Everest szomszédján.
Ebben az esetben sem azt ajánlanánk, hogy kövessük őket, de azt mindenképpen, hogy nézzük meg e szuperprodukciót (17 percen át a hegymászóként, felfelé menet látjuk az extrém sízőket):
A későbbre halasztott vagy online formában tartandó fesztivált se hagyjuk azért ki.
Előzetesek
Íme néhány előzetes – immár magyar felirattal –, ami igencsak alátámasztja a fesztivál magas színvonalát . Először is a bázisugrás szenvedélyéről:
Jöjjön egy expedíció az Antarktiszra, a világ legeldugottabb hegyére, The Spectre nevű gránitsziklára. A 2000 méteres különleges csúcsért Leo Houlding 2000 kilométert tett meg a legtöbb rejtélyt tartogató kontinensen, sítalpon, kite-ernyővel, 180 kilónyi felszereléssel:
Az előzetesek sorát még lehetne folytatni, de most elégedjünk meg Myrtle Simpson hihetetlen életútjának néhány részletével – róla portréfilmmel készült a fesztivál.
Az idén 90 évesnek becsült hölgy (akinek születéséről annyit lehet tudni, hogy 1930 körül látta meg a napvilágot) a skót sízés anyja, radiológus, hegymászó, sarkkutató, növénygyűjtő, tengeri kajakos, mellette 13 könyv írója és négy gyermek édesanyja.
A férjével átsíelt Grönlandon (külső segítség nélkül, 645 kilométert tettek meg), hegyeket mászott Új-Zélandon, 6000 méteres csúcsokon járt az Andokban, orvosi kutatásokat végzett az északi sarkhoz közel fekvő Spitzbergákon. Az életéről szóló film címe Life on Ice – Élet a jégen.
Kiemelt kép: YouTube